Panel: Współczesne koncepcje rządów prawicy

Miejsce obrad podczas konwencji założycielsko-programowej Konfederacji.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Panel: Współczesne koncepcje rządów prawicy

Post autor: Daniel von Witt »

Szanowni Państwo,

otwieram panel dyskusyjny w temacie: Współczesne koncepcje rządów prawicy (studium przypadku).

Zapraszam do zgłaszania się i prezentowania referatów oraz żywej dyskusji.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Panel: Współczesne koncepcje rządów prawicy

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Szanowni Państwo!
Swój referat chciałbym rozpocząć od stwierdzenia, że ile państw, tyle rodzajów prawicy. W tradycyjnych monarchiach wysuwanie postulatów republikańskich jest już oznaką lewicowości, podczas, gdy w demokracjach parlamentarnych poglądy te są przeważnie traktowane jako prawicowe. Czasem prawicą nazywane są liberalne twory, które przyjęły sobie za zadanie zwalczanie systemu. Jako lewicowe natomiast przeważnie uważa się także hierarchiczne mikronacje, jeśli nie wpisują się w tradycyjne ramy starego Okcydentu.
Pozwolę sobie- podobnie jak w jednym z wcześniejszych wystąpień, gdzie scenę polityczną RB podzieliłem na prawicę i lewicę według stosunku do roli Prezydenta- uznać, że prawicą są te kraje, partie, organizacje i osoby, które dążą do utrzymania lub utworzenia hierarchii społecznej, opierając się na historii i tradycji danego państwa. Oczywiście idąc tym tropem można dojść do stwierdzenia, że każdy reżim, choćby i stalinowski, z czasem staje się prawicą. Uważam jednak, że mimo wszystko w świecie mikronacji nie musimy sztywno trzymać się zasad okcydentalnych, wraz z rzymsko-katolickimi tradycjami i kryteriami w komplecie.
Koncepcji rządów prawicy jest co najmniej tyle, ile partii prawicowych w różnych państwach. W ramach wspólnego studiowania przypadku, ja postaram się zaprezentować ideologię, która nazwana została- niejako „w praniu”, akceptując nazewnictwo przeciwników- swarzyzmem bialeńskim. Chciałbym zwrócić uwagę, iż idea ta jest znacznie rozbieżna ze swarzyzmem sarmackim, swoją drogą również bardzo ciekawym. Różnice przedstawiłem w jednej z moich prelekcji na Uniwersytecie Bialeńskim, zachęcam do zapoznania się z nią:
http://spolecznosc.bialenia.net.pl/inde ... pic=2952.0
Przechodząc już konkretnie do wybranego przeze mnie przykładu współczesnej koncepcji rządów prawicy, chciałbym z góry uprzedzić, iż dla bardziej konserwatywnych polityków z bardziej konserwatywnych państw opisywana koncepcja może wydać się nieszczególnie prawicową. Zdecydowanie jednak mieści się w przyjętej przeze mnie definicji mikronacyjnej prawicy, gdyż dąży do hierarchii społecznej w oparciu o historię i tradycję swojego kraju.
Swarzyzm odwołuje się do idei katechonizmu. Uważa głowę państwa (w przypadku Bialenii- prezydenta) za katechona, „tego, który powstrzymuje” kraj przed chaosem i upadkiem. Przyjęto zasadę, iż każda władza (niezależnie od tego, czy demokratyczna, czy monarchistyczna, czy despotyczna) ma legitymizację do rządzenia, pod warunkiem, że spełnia zasady katechoniczności. Oznacza to, że- niezależnie od zabarwienia ideowego- dopóty obecny system i rządzący powinni być utrzymywani przy władzy i powszechnym szacunku społecznym, dopóki powstrzymują kraj przed upadkiem, osłabieniem lub chaosem. Kwestię katechoniczności w kontekście przywódców państw wirtualnych wyjaśniłem szerzej w jednym ze swoich wystąpień:
http://spolecznosc.bialenia.net.pl/inde ... pic=1382.0
Swarzyzm popiera istnienie hierarchii, na czele której niewątpliwie znajdować się powinna głowa państwa. Nieszczególnie przychylnie podchodzi do niezmiennych arystokracji, które zarządzają krajami niezależnie od zmieniających się monarchów, prezydentów, premierów. Za najwyższe dobro uważana jest wolność jednostki, która jest podstawą całego państwa. Idee swarzystowskie w gruncie rzeczy wpisują się w koncepcje nowej prawicy, która akceptuje liberalizację społeczną, odchodzi niemal całkowicie od nacjonalizmu i fundamentalizmu religijnego, akceptuje prawo narodu do wyboru własnych przedstawicieli oraz przywódcy-katechona (sam naród czasem nazywany jest drugim katechonem).
Podsumowując, uważam swarzyzm bialeński za sprawdzoną i sprawną koncepcję rządów prawicy. Nie widzę przeciwwskazań, aby wyszedł on poza Bialenię i jej bliskie okolice. Jest to ideologia uniwersalna, która mogłaby stać się nawet jednym z filarów Konfederacji Nowych Opcji. Przemawia za tym fakt, iż spełnia kilka podstawowych zasad: nie jest nacjonalistyczna, nie odnosi się w większym stopniu do świata realnego, a także jest możliwa do zrealizowania, ale nie banalna.
Dziękuję za uwagę. :)
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Panel: Współczesne koncepcje rządów prawicy

Post autor: Daniel von Witt »

Szanowni Państwo,

chciałbym tutaj zaprezentować koncepcję rządzenia urzeczywistnianą przez mój Gabinet od końca października 2014 roku, którą można ująć jako koncepcję rządów prawicy.

Ta koncepcja opiera się na wielu elementach, z których chciałbym wymienić szczególnie następujące:
  • (1) Traktowanie expose jako umowy z Suwerenem;
    (2) Zasada: obywatel jest wolnym człowiekiem;
    (3) Zasada: państwo zajmuje się sprawami państwa a nie sprawami obywatela.
Traktowanie expose jako umowy z Suwerenem
Pomysł ten pojawił się w pierwszym kwartale 2014 roku, gdy byłem jeszcze członkiem Partii Burżuazyjnej. Wówczas postulowałem do Premiera Rządu JKW Edwarda Kriega, aby swoje expose traktował poważnie, jak umowę zawartą ze społeczeństwem. Sądziłem i wciąż uważam, że do wygłoszonego przed Królem, Parlamentem i Narodem expose należy podchodzić poważnie i odpowiedzialnie, gdyż działania w nim zaplanowane mają być realizowane dla obywateli i razem z nimi. Koniecznym jest więc postrzeganie tego dokumentu jak kontraktu Rządu ze stroną społeczną, w którym obie strony są do czegoś uprawnione i do czegoś zobowiązane. Takie expose-umowę należy wykonywać i jednocześnie raportować drugiej stronie status wykonalności. Pozwala to wprowadzić większe poczucie odpowiedzialności za własne obietnice, traktowane tutaj jak normy, regulacje umowne, z których należy się rozliczyć. W każdym razie nie można traktować expose jak ponurego obowiązku, podczas którego rzuca się słowa na wiatr.

Zasada: obywatel jest wolnym człowiekiem
Jest to fundamentalna zasada. Obywatel powinien mieć możliwość podejmowania wolnego wyboru w sprawie swojego uczestnictwa i form tego uczestnictwa w życiu publicznym. Nie można go do niczego zmuszać. Jest wolny, ma własny rozum i władzy państwowej nie powinno obchodzić, co robi z własną wolnością i ze swym rozumem. Władza państwowa nie będzie też robić niczego wobec obywatela, który sam nie przejawia woli do działania i nie oczekuje od państwa pomocy. Uściślę tu to, co powiedziałem w innym panelu. Władza państwowa nie zajmuje się masami, gdyż nie traktuje społeczeństwa w tych kategoriach. Władza pomaga tylko tym obywatelom, którzy się do niej po pomoc, a raczej po wykonanie czynności służebnej, zgłaszają, co znaczy, że wyrażają wolę i chęć działania. To wola i chęć działania obywatela jest priorytetową wartością dla władzy. Państwo ma składać się z ludzi aktywnych i tylko tymi władza państwowa się interesuje. Jeśli ktoś przybywa do państwa wirtualnego robi to z własnej nieprzymuszonej woli i robi to po to, aby w tym państwie zaistnieć. Jeśli przybędzie i będzie chciał działać – władza mu pomoże. Jeśli przybędzie i nie będzie chciał działać, albo gorzej, będzie chciał, aby inni (także władza) działali zamiast niego – władza będzie mieć go w nosie.

Zasada: państwo zajmuje się sprawami państwa a nie sprawami obywatela
Hasło to może brzmieć z początku brutalnie, bo jak to? Wyżej powiedziałem, że władza służy i pomaga, a teraz stwierdzam, że państwo ma zajmować się tylko swoimi sprawami, a nie sprawami obywatela? Jak to rozumieć? Otóż władza realizuje interesy państwa i Suwerena. W interesie tym leży, aby państwo było sprawne, atrakcyjne i potężne. Do tego władza ma dążyć, gdyż reprezentuje ogół obywateli. Natomiast obywatel sam ma realizować swoje sprawy, ponieważ jak powiedziałem – jest wolnym człowiekiem. Z racji jednak, że wielu obywateli tworzy państwo, a państwo zatrudnia władzę tzn., że obywatel jest pracodawcą władzy, i gdy w realizacji swoich prywatnych interesów i spraw obywatel będzie chciał lub musiał skorzystać z pomocy władzy, ta ma obowiązek mu tej pomocy udzielić. To jednak obywatel ma inicjować tą pomoc, a nie państwo. Państwo ma zajmować się same sobą dopóki dopóty konkretny obywatel nie chce załatwić z państwem swojej sprawy. I państwo nie może wyręczać obywatela w załatwianiu jego spraw, gdyż to sam obywatel ma wiedzieć, co jest dla niego najlepsze. Wyrażam to od czasu do czasu stwierdzając, że państwo nie jest od zabawiania obywateli, gdyż obywatel ma sam umieć i chcieć się w państwie zabawić. Państwo nie jest też od tego, by zajmować się działalnością do której stworzony jest obywatel, czyli do działalności społecznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej itd. Takie podejście oznacza też, że te sektory życia mikronacyjnego ulegają stopniowemu odinstytucjonalizowaniu, ponieważ państwo prawicy redukuje w nich swój udział wiedząc, że najlepszą aktywność w tych polach będzie odnosił obywatel, jeśli tylko zechce.

Podsumowując, koncepcja rządów realizowana przeze mnie w Królestwie Dreamlandu opiera się na nieprzeszkadzaniu obywatelom w tym, co robią, nawet gdyby oznaczało to, że będą nieaktywni. To jest ich wybór. Ich wola. Państwo nie wtrąca się w ich życie, ale pomaga chcącym coś robić. A kiedy nikt niczego konkretnego od państwa nie chce wówczas to zajmuje się same sobą i swoimi sprawami, które w ostatecznym rozrachunku są sprawami, ale już ogółu obywateli.

(-) Daniel markiz von Witt
Zablokowany

Wróć do „Konfederacja Nowych Opcji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość