Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Miejsce obrad podczas konwencji założycielsko-programowej Konfederacji.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Daniel von Witt »

Szanowni Państwo,

otwieram panel dyskusyjny w temacie: Sytuacja prawicy w różnych krajach.

Zapraszam do zgłaszania się i prezentowania referatów oraz żywej dyskusji.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Wasze Ekscelencje,
W dyskusji tej chciałbym przedstawić sytuację prawicy w kraju, który znam najlepiej, a mianowicie Republiki Bialeńskiej. Postaram się dopasować naszą sytuację do archaicznego podziału na prawicę i lewicą, pomimo, iż w świadomości Bialeńczyków takiego podziału na naszej scenie politycznej nie ma.
Zapewne nie wszyscy obserwatorzy zgodzą się ze mną, jednakże jako linię podziału pozwolę sobie przyjąć stosunek do roli prezydenta. Jako prawicę będę interpretował osoby i ugrupowania będące zwolennikami prezydencjalizmu i dominacji władzy wykonawczej, czyli szeroko pojętych republikanów (a także monarchistów, którzy jednak w związku z niemożliwością prędkiego wprowadzenia władzy królewskiej, także są zwolennikami prezydencjalizmu). Natomiast lewicą w takim wypadku są zwolennicy silnej władzy ustawodawczej i mniejszej władzy głowy państwa. W związku z wyznaczonym tematem panelu skupię się głównie na tej pierwszej grupie, tj. na prawicy prezydencjalistycznej, republikańskiej.
Najbardziej prawicową partią w RB jest Stronnictwo Rojalistyczno-Konserwatywne, na czele którego stoi Prezes Adam Aleksander Dostojewski von Vincis, były Car Brodrii. Jest to bardzo interesująca organizacja, według mnie najbardziej merytoryczna spośród bialeńskich partii, o poziomie rzadko spotykanym także zagranicą. Świadczyć o tym może prowadzenia ambitnego, partyjnego pisma „Corona locuta” oraz wydawanie broszur ideowych. Aby nie pozostać gołosłownym, poniżej załączam link do działu partii, która obecnie jest niestety w uśpieniu, w związku z urlopem przywódcy. Można tam zobaczyć wiele ciekawych dokumentów Stronnictwa, w tym program polityczny, który dokładnie opisuje preferowany przez bialeńską głęboką prawicę ustrój oraz podział władzy.
http://spolecznosc.bialenia.net.pl/inde ... oard=254.0
Następnym bardzo ciekawym ugrupowaniem jest jednoosobowa Integralistyczna Partia Bialenii (pierwotnie noszący wymowną nazwę: Swarzystowska Partia Bialenii). Cytując samego lidera, „celem nadrzędnym partii jest podejście integralistyczne rozumiane jako zjednoczenie wokół idei państwowości bialeńskiej i budowa wielkiej wspólnoty w której każdy z jej elementów wnosi swój wkład w państwowość”. W manifeście programowym czytamy o konieczności wzmocnienia autorytetu prezydenckiego, a także zwiększeniu wpływu obywateli na władzę oraz większej roli oddolnych inicjatyw społecznych. Poniżej załączam link do działu tej partii, gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych wypowiedzi.
http://spolecznosc.bialenia.net.pl/inde ... oard=238.0
Oprócz tego, republikańskie postawy prezentuje także w pewnym stopniu Jedna Bialenia, a zwłaszcza jej obecnie jedyny przedstawiciel w Parlamencie Maria von Primisz, która jest m.in. autorem wciąż obowiązującej Konstytucji, która wzmocniła urząd prezydencki, m.in. dając mu prawo weta.
Podsumowując swoją wypowiedź, w Bialenii występują organizacje i polityce o zapatrywaniach bardziej prawicowych, jednakże brakuje im jedności i wspólnego programu, który mógłby spowodować większe zmiany w kraju. Większość parlamentarzystów obecnej kadencji ma zapatrywania bardziej lub mniej prawicowe. Utworzenie bialeńskiej sekcji Konfederacji Nowych Opcji mogłoby być impulsem do zjednoczenia poszczególnych grup i jednostek oraz sformułowania krajowego programu zmian, na podstawie ogólnych założeń KNO.
Dziękuję. :)
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Daniel von Witt »

Wasza Ekscelencjo,

"Zapewne nie wszyscy obserwatorzy zgodzą się ze mną, jednakże jako linię podziału pozwolę sobie przyjąć stosunek do roli prezydenta. Jako prawicę będę interpretował osoby i ugrupowania będące zwolennikami prezydencjalizmu i dominacji władzy wykonawczej, czyli szeroko pojętych republikanów (a także monarchistów (...)"

Właśnie pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze do tak ustalonego mianownika mającego mierzyć prawicowość osób i ugrupowań. W mojej opinii jest on niedoskonały i być może za bardzo wybiega naprzód od, jak się domyślam, tego jakoby archaicznego podziału na linii prawica-lewica, o którym WE mówi już w drugim zdaniu. Uważam, że prawicowcem nie czyni nas to, czy optujemy za silnym tym, czy innym ośrodkiem władzy, lecz bardziej za tym, kto tę władzę w danym ośrodku sprawuje, a już na pewno – jakie poglądy sobą reprezentuje i w których kierunkach działa. Innymi słowy – byłbym prawicowcem, gdybym popierał osobę prezydenta o prawicowych poglądach, a nie funkcję silnego prezydenta w ogóle. To drugie sugerowałoby przecież, że sam stosunek do ram podziału władzy w państwie szufladkowałby nas na prawicy czy lewicy, a nie to, jak ta władza by rządziła.

"Utworzenie bialeńskiej sekcji Konfederacji Nowych Opcji mogłoby być impulsem do zjednoczenia poszczególnych grup i jednostek oraz sformułowania krajowego programu zmian, na podstawie ogólnych założeń KNO."

A co Pańskim zdaniem mogłoby być takim cementem jednoczącym różne ugrupowania prawicowe w Republice? Które punkty z ich programów i planów można uznać za mające potencjał do ich integracji?

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Andrzej P Ordynski
Posty: 390
Rejestracja: 9 gru 2010, 13:34
NIM: 479233
Kontakt:

Re: Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Andrzej P Ordynski »

Wasza Ekscelencjo,
Oczywiście w początku swojej wypowiedzi ma Szanowny Pan rację. Prawica może stać w opozycji do prezydenta, jeśli ten wyznaje poglądy lewicowe i dąży do zmniejszenia własnych uprawnień kosztem parlamentu. Dokładnie tak samo, jako lewica może sprzeciwiać się większości parlamentu, jeśli ten jest zdominowany przez prawicę. ;)
Uważam jednak, że sam stosunek do ram podziału władzy w państwie może decydować o tym, czy dane ugrupowanie ma poglądy prawicowe przy lewicowe. Jeszcze raz chciałbym zaznaczyć, że zaproponowany przeze mnie podział dotyczy specyficznej sceny politycznej Republiki Bialeńskiej.

Co do zadanego pytania, takim cementem mogłyby być ustalenia naszej konferencji co do tego, co byłoby najlepszą Nową Opcją dla mikronacyjnej prawicy, a także poczucie międzynarodowego wsparcia. Wspólnym i kluczowym punktem ich programów jest właśnie- wspomniany już przeze mnie- stosunek do funkcji prezydenta w państwie i społeczeństwie. Ale być może wypracujemy tutaj coś, co nieść będzie potencjał do ich integracji.
prof. Andrzej Płatonowicz Ordyński
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Daniel von Witt »

Wasza Ekscelencjo,
Andrzej Swarzewski pisze:Co do zadanego pytania, takim cementem mogłyby być ustalenia naszej konferencji co do tego, co byłoby najlepszą Nową Opcją dla mikronacyjnej prawicy, a także poczucie międzynarodowego wsparcia. Wspólnym i kluczowym punktem ich programów jest właśnie- wspomniany już przeze mnie- stosunek do funkcji prezydenta w państwie i społeczeństwie. Ale być może wypracujemy tutaj coś, co nieść będzie potencjał do ich integracji.
sądzę, że Nowe Opcje powinny polegać na tym, że cele szczegółowe takie jak np. te, o których WE mówi i które odpowiadają specyfice bialeńskiej, a które też dotyczą poszczególnych osób i ugrupowań nie będą umiędzynaradawiane, ale Konfederacja jako całość powinna wspierać realizację celów swoich działaczy w różnych krajach, na tyle rzecz jasna, aby nie było to odbierane jako zagraniczna interwencja w wewnętrzne sprawy polityczne, co raz – mogłoby odepchnąć część środowisk prawicowych od idei współpracy w KNO, a dwa – mogłoby dać powody oponentom politycznym poszczególnych osób i partii, do ataków z tego tytułu.

Zanim opowiem co nieco o prawicy w Królestwie Dreamlandu, chciałbym napomnieć również o „prawej stronie mocy” w Królestwie Elderlandu. Zrobiłby to zapewne diuk McMelkor, który swego czasu prowadził wespół z arcyksięciem de Brolle znakomite pismo „Nowe Średniowiecze”, które w tym miejscu serdecznie chciałbym wszystkim polecić. Otóż Elderland można było nazwać państwem prawicowym w czystej postaci. W czystej postaci, tzn. prawicowe zarówno w sferze politycznej (monarchizm), światopoglądowej (konserwatyzm, tradycjonalizm itd.), czy gospodarczej (korporacjonizm). Elderland nasycony był myślami prawicowymi w tych dziedzinach. Nie występowały tam żadne domieszki lewicowości. Niemal cała populacja wyznawała różne prądy prawicowe. Aby się o tym przekonać wystarczy wgłębić się w lekturę starego forum dyskusyjnego Królestwa (link).

W Królestwie Dreamlandu wszystkie ostatnio aktywne partie polityczne zakończyły swoją działalność w minione wakacje. Dotyczyło to Partii Burżuazyjnej i Radykalnego Centrum. Ta pierwsza partia, którą współtworzyłem, lokowała się na prawicy z takimi hasłami, jak monarchizm, nacjonalizm, merkantylizm, antytotalitaryzm... Była największym ugrupowaniem przez niemal rok swojej aktywności. Niestety nie zachowała się jej strona internetowa, a największą dawkę informacji na jej temat dostarcza nam hasło na micropedii.

Od niemal roku na naszej scenie politycznej nie istnieje żadne ugrupowanie. Takowe obiecywałem tworzyć jesienią jak i wiosną, jednak głównym problemem w urzeczywistnieniu tego zamiaru jest brak zainteresowania, uwidaczniający się w powszechnym marazmie społecznym. Tak czy owak ugrupowanie to miało bazować na dokumencie, jaki powstał przy dużym zaangażowaniu wymienianego tu już człowieka – Jego Ekscelencji Jacquesa de Brolle. Była to Deklaracja Letribska, która stanowi główną ramę programu politycznego, na której swoją aktywność oparł mój rząd istniejący od końca października 2014 roku. Ale na ten temat wypowiem się w osobnym panelu – koncepcje rządów prawicy.

Podsumowując: dzisiaj nie ma szans, aby do Konfederacji Nowych Opcji przystąpiła jakakolwiek partia polityczna z Wspólnoty Korony Ebruzów, ponieważ takowe nie istnieją. W działalność zaangażować mogą się tylko pojedyncze osoby, a takich, które wyznają prawicowe idee w Królestwach WKE jest co najmniej kilka.

(-) Daniel markiz von Witt
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: Panel: Sytuacja prawicy w różnych krajach

Post autor: Pavel Svoboda »

Daniel von Witt pisze:Innymi słowy – byłbym prawicowcem, gdybym popierał osobę prezydenta o prawicowych poglądach, a nie funkcję silnego prezydenta w ogóle. To drugie sugerowałoby przecież, że sam stosunek do ram podziału władzy w państwie szufladkowałby nas na prawicy czy lewicy, a nie to, jak ta władza by rządziła.
Pozwolę sobie się odezwać, bo zaintrygowała mnie ta nieco karkołomna definicja. Jak wtedy zdefiniować prezydenta o prawicowych poglądach? "Prezydent popierający innego polityka o prawicowych poglądach"? I tak dalej w nieskończoność?

Muszę przy tym oddać Panu sprawiedliwość, bowiem wydaje mi się, że większość polityków ze świata realnego definiuje swoje położenie na scenie polityczne w podobny sposób, jak Pan. "Nie ważne jakie poglądy reprezentuje sobą władza, ważne by rządzili nasi." Z drugiej strony sądzę, że takie postideologiczne traktowanie polityki przez polityków zniechęca wielu ludzi do życia publicznego w realu.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Zablokowany

Wróć do „Konfederacja Nowych Opcji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości