Rada Książęca i Rada Mieszczan

Rada doradzająca Księciu Martinowi de Joustinowi, aktywna w latach 2012-2013.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Rada Książęca i Rada Mieszczan

Post autor: Daniel von Witt »

Planuję oficjalne utworzenie dwóch organów – władczego: Rady Mieszczan oraz doradczego – Rady Książęcej. Obecnie jak sami wiecie, Rada Książęca ma status nieuregulowany w naszym prawie, będąc trochu tajnym towarzystwem osób u steru krajowej władzy. Co do obradowania sprawa się nie zmieni, jednak sprawy dotyczące Rady Książęcej będą uregulowane.

RADA KSIĄŻĘCA
1. Skład – Książę, Marszałek Książęcy, Komesi oraz wasalowie.
2. Sposób wyłaniania członków – Książę – postanowienie królewskie, inni – postanowienia książęce.
3. Charakter – funkcja doradcza wobec Księcia.
4. Kompetencje i prawa – dostęp do tego działu, doradzanie Księciu, prowadzenie zleconych spraw, tytuł członka Rady.

RADA MIESZCZAN
1. Skład – mieszkańcy miast Księstwa (w CRM oznaczyli miasto zamieszkania).
2. Sposób wyłaniania członków – uzyskanie obywatelstwa Księstwa podczas rejestracji lub migracji wraz z wskazaniem konkretnego miasta zamieszkania.
3. Charakter – ograniczona funkcja władcza (władza ustawodawcza) oraz kontrolna administracji książęcej pochodzącej z nominacji Króla lub Księcia.
4. Kompetencje i prawa – uchwalanie zmian Konstytucji, podziału prowincji lub połączenia z inną prowincją, uchwalanie prawa o: świętach, orderach, odznaczeniach, niektórych przywilejach, tworzeniu nowych organów władzy publicznej, kontrola działalności urzędników administracji książęcej z możliwością pozbawienia stanowiska każdego z nich (prócz Księcia, na co nie pozwala Konstytucja Księstwa i Królestwa z racji że Namiestnika powołuje i odwołuje Król) oraz prowadzenie kontroli finansowej, przestrzegania rygorów finansów publicznych, limitów wynagrodzeń urzędników itp.

Powód takiej reformy jest prosty – zwiększenie udziału obywateli w rządzeniu i ich wpływu na prowincję i jej losy oraz umożliwienie im prowadzenia nadzoru i kontroli działań urzędników oraz finansów. Zwiększy to przejrzystość. Rada Mieszczan a nie Rada Miast, ponieważ miasta są osobami prawnymi i tak samo jak urzędnicy wchodzą do administracji książęcej – mieszczanie zaś to mieszkańcy prowincji, zatem spełnia się w ten sposób postulat zaprowadzenia demokracji pośredniej. Nie oddano by jej wielu kompetencji, by jednak Namiestnik i podległe mu osoby mogły skutecznie rządzić.

Proszę o opinie.

(-) Daniło hrabia de la Vega
p.o. Namiestnika Koronnego Zjednoczonego Księstwa
Zablokowany

Wróć do „Rada Książęca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości