3/XIX [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE] UF o...banku centralnym

Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

3/XIX [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE] UF o...banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Szanowni Panowie Posłowie,

Otwieram debatę nad projektem UF walucie Królestwa i banku centralnym. Projekt jest mojego autorstwa. Świadomie nie konsultowałem projektu z kolegami z Klubu Republikańskiego. Myślę, że przyda się tej Izbie trochę transparentnej debaty, więc oczekuję uwag także od posłów z KR.

Debata potrwa do przyszłego piątku, 27 kwietnia br.

PROJEKT

USTAWA FEDERALNA
z dnia ...

o walucie Królestwa i banku centralnym.


Art. 1.
1. Walutą Królestwa jest dream.
2. Waluta Królestwa występuje w obrocie w postaci bezgotówkowej.
3. Wartość zobowiązań w dreamach wyraża się w liczbach całkowitych.

Art. 2.
1. Ustanawia się Centralny Bank Dreamlandu, zwany dalej „Bankiem”, jako centralny bank Królestwa.
2. Bank jest organem Królestwa powołanym w celu zarządzania walutą Królestwa oraz prowadzenia obsługi kasowej Królestwa.
3. Bank posiada osobowość prawną.
4. Siedzibą Banku jest Domena Królewska.
5. Obsługę techniczną banku zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.

Art. 3.
1. Bank prowadzi rachunki bankowe osób fizycznych i prawnych.
2. Bank prowadzi rachunki bankowe innych jednostek organizacyjnych, jeżeli przepisy szczególne tak stanowią.
3. Bank może udzielać kredyty.

Art. 4.
1. Rząd Królewski określa w porozumieniu z Królem i realizuje politykę kredytową i pieniężną Królestwa, w tym w szczególności:
(1) emisję pieniądza;
(2) określanie kursu dreama do obcych walut;
(3) określanie ogólnych warunków udzielania kredytów przez Bank;
(4) inne działania niezbędne dla zapewnienia stabliności i dostępności waluty Królestwa.
2. Wartość emisji zatwierdza uchwałą Izba Poselska na wniosek Rządu Królewskiego. W razie niepowołania Izby Poselskiej, uchwałę podejmuje Rada Królewska.
3. Osobą odpowiedzialną za indywidualne decyzje kredytowe Banku jest minister właściwy do spraw gospodarki.

Art. 5.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci ważność Ustawa Federalna z dnia 12 grudnia 2005 r. o walucie Królestwa i banku centralnym (j.t. z dnia 4 lipca 2009 r.).
2. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

KONIEC PROJEKTU



UZASADNIENIE

Projekt zastępuje obowiązującą obecnie ustawę o tej samej nazwie. Projekt jest o wiele krótszy i wykreśla wszystkie zapisy, które nie mają odniesienia do naszych warunków. Likwiduje się również nieścisłości, które ostały się w obecnie obowiązującej ustawie - konkretnie, odwołania do Senatu Królewskiego oraz ministra właściwego ds. finansów (nie ma takiego działu administracji).

Projekt likwiduje stanowisko Prezesa CBD, które w ocenie projektodawcy okazało się w warunkach dreamlandzkich zbędne. W zamian, projekt dużo klarowniej, niż obowiązująca ustawa, definiuje politykę pieniężną i kredytową, i kładzie odpowiedzialność za nią na rękach Rządu Królewskiego (co jest zgodne z Konstytucją Królestwa art. 31, ust. 1 (1)). Jednocześnie projekt daje Rządowi większą swobodę, np. w kwestii określania warunków udzielania kredytów, niż obowiązująca ustawa. Rząd otrzymuje też kompetencję emisji pieniądza, tj. dodawania i wycofywania pieniędzy z obiegu, jednak do emisji wymagana jest zgoda Izby Poselskiej (lub Rady Królewskiej w razie braku IP).
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Tomasz Lerent
Posty: 188
Rejestracja: 28 sty 2012, 10:54
Numer GG: 39342063
NIM: 795720
Lokalizacja: Morburg
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Tomasz Lerent »

Panie Marszałku!
Panowie Senatorowie!
Wysoka Izbo!


Nie mam zastrzeżeń co do przedstawionego przez WKW projektu. Wydaje mi się ,że wyklucza wiele kwestii ,które spowodowane obecną sytuacją królestwa, co będzie wpływało na nie tyle co bank ale i samą gospodarkę Dreamlandu.

Dziękuję!
(-) Sir Tomasz Paweł de' Lerent
Poseł XX kadencji
Awatar użytkownika
Albon
Posty: 480
Rejestracja: 12 lis 2011, 16:19
NIM: 570699
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Albon »

Witam

Panie Marszałku, Wysoka Izbo. Chętnie bym podyskutował o powyższej ustawie ale właściwie nie ma się tutaj do czego przyczepić. Wszelkie uproszczenie prawa (uproszczenie w granicach rozsądku oczywiście) ma moje pełne poparcie. Jedyną sprawą która mnie troche "boli" to ta emisja pieniądza. Nie chodzi mi tutaj o sam zapis ale o jakąś regulacje tej emisji. Wiem że to będzie sprawa Rządu ale rządy w przyszłości mogą być różne (a jeśli będzie rząd będzie miał też prawdopodobnie poparcie w iP), mogą emitować pieniądz, mogą udzielać kredytów (wybrańcom). W tej chwili przy naszej gospodarce wydaje sie to nieważne ale może kiedyś przy jakims systemie gospodarczym okazac sie wazne i niebezpieczne. Niestety uprzedzajac pytanie nie wiem jak to rozwiazac. Nie mamy jakiegos umocowania dreama w swojej wartosci (jakis parytet złota, ziemi itp) nie mamy tez inflacji czy deflacji bo wartosc dreama jest moze nie zerowa ... ale nieustalona. Zeby ustalic wartosc waluty musi zaistniec jeszcze jakis drugi czynnik potrzebny na co dzien obywatelom (zywność, energia itp) my tego nie mamy niestety. Ale to tylko taka dygresja. Ogolnie w pełni popieram projekt ustawy.

Pozdrawiam hrabia Albon z Cintry

PS pewnie to moje przeczulenie na punkcie Senatu ale jestesmy posłami nie Senatorami ;)
Audiatur Et Altera Pars

Z TRZECIEJ CHAŁUPY
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Albon pisze:Jedyną sprawą która mnie troche "boli" to ta emisja pieniądza. Nie chodzi mi tutaj o sam zapis ale o jakąś regulacje tej emisji. Wiem że to będzie sprawa Rządu ale rządy w przyszłości mogą być różne (a jeśli będzie rząd będzie miał też prawdopodobnie poparcie w iP), mogą emitować pieniądz, mogą udzielać kredytów (wybrańcom). W tej chwili przy naszej gospodarce wydaje sie to nieważne ale może kiedyś przy jakims systemie gospodarczym okazac sie wazne i niebezpieczne.
Rozumiem obawę. Myślę, że jakimś zabezpieczeniem będzie tu art. 4, ust. 1 (4), gdzie precyzuje się, że Rząd podejmuje działania niezbędne do zapewnienia stabilności i dostępności waluty.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Przedstawiam autopoprawkę. W art. 2 dodaje się ustęp 3 w treści "Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki.". Skreśla się art. 4 ust. 3.

Dziękuję Jego Królewskiej Mości na zwrócenie mi uwagi, że skoro Bank ma osobowość prawną, to musi być osoba, która Bank reprezentuje we wszystkich sprawach. Ponieważ likwidowana jest funkcja Prezesa CBD, organem Banku w jego miejsce zostanie minister ds. gospodarki. Oznacza to, że ustęp późniejszy o tym, że minister ds. gospodarki podejmuje decyzje kredytowe, staje się zbędny, ponieważ wynika z nowododanego ustępu.


PROJEKT

USTAWA FEDERALNA
z dnia ...

o walucie Królestwa i banku centralnym.


Art. 1.
1. Walutą Królestwa jest dream.
2. Waluta Królestwa występuje w obrocie w postaci bezgotówkowej.
3. Wartość zobowiązań w dreamach wyraża się w liczbach całkowitych.

Art. 2.
1. Ustanawia się Centralny Bank Dreamlandu, zwany dalej „Bankiem”, jako centralny bank Królestwa.
2. Bank jest organem Królestwa powołanym w celu zarządzania walutą Królestwa oraz prowadzenia obsługi kasowej Królestwa.
3. Bank posiada osobowość prawną.
4. Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki.
5. Siedzibą Banku jest Domena Królewska.
6. Obsługę techniczną banku zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.

Art. 3.
1. Bank prowadzi rachunki bankowe osób fizycznych i prawnych.
2. Bank prowadzi rachunki bankowe innych jednostek organizacyjnych, jeżeli przepisy szczególne tak stanowią.
3. Bank może udzielać kredyty.

Art. 4.
1. Rząd Królewski określa w porozumieniu z Królem i realizuje politykę kredytową i pieniężną Królestwa, w tym w szczególności:
(1) emisję pieniądza;
(2) określanie kursu dreama do obcych walut;
(3) określanie ogólnych warunków udzielania kredytów przez Bank;
(4) inne działania niezbędne dla zapewnienia stabliności i dostępności waluty Królestwa.
2. Wartość emisji zatwierdza uchwałą Izba Poselska na wniosek Rządu Królewskiego. W razie niepowołania Izby Poselskiej, uchwałę podejmuje Rada Królewska.

Art. 5.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci ważność Ustawa Federalna z dnia 12 grudnia 2005 r. o walucie Królestwa i banku centralnym (j.t. z dnia 4 lipca 2009 r.).
2. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

KONIEC PROJEKTU
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Edward II »

Wysoka Izbo!

Mój partyjny kolega i zarazem Marszałek Izby faktycznie nie konsultował ze mną zgłoszonego projektu. Zgadzam się jednak ze stwierdzenie, że publiczna debata na temat banku centralnego faktycznie jest potrzebna.

Już na starcie jednak zmuszony jestem wyrazić sceptycyzm wobec przedstawionego projektu. Powinniśmy dążyć do uproszczenia obowiązującego prawa, zwłaszcza tego, które od lat stanowi praktycznie martwą literę. Mam jednak wątpliwości co do zasadności likwidacji odrębnego stanowiska Prezesa CBD i przekazania jego dotychczasowych kompetencji ministrowi ds. gospodarki.

Po pierwsze – stanowisko Prezesa CBD powinno pozostać względnie apolityczne, za czym przemawia zakres jego kompetencji (tutaj i tak niepełny, o czym poniżej). Minister ds. gospodarki jako szef banku centralnego będzie zobligowany do prowadzenia rachunków osób fizycznych i prawnych, mając wgląd w stan kont osób prawnych i fizycznych – w tym swoich politycznych adwersarzy. Jako taki będzie odpowiadał również za politykę kredytową, co w pewnych okolicznościach może się stać kwestią drażliwą. Odmowa udzielenia kredytu (pomijam tutaj dwa rodzaje kredytów: hipoteczny i startowy) będzie odtąd postrzegana jako decyzja polityczna.

Po drugie – rekrutujący się z większości parlamentarnej Minister-Prezes CBD będzie de facto nieusuwalny. Nawet przy zróżnicowanej kompozycji politycznej Izby Poselskiej jedynym sposobem odwołania szefa banku centralnego będzie złożenie wnioskiu ws. wotum nieufności wobec ministra ds. gospodarki (który z założenia odpowiada również za szereg innych działów administracji - dział „gospodarka” realizowany jest pod zbiorczym szyldem „spraw wewnętrznych”). W przypadku, gdyby kompetencje ministra ds. gospodarki sprawował Premier Rządu Królewskiego, co w naszych warunkach czasem się zdarza, analogiczny wniosek byłby zarazem wnioskiem ws. wotum nieufności wobec całego Rządu Królewskiego – tak stanowi art. 30 Konstytucji. To trochę za dużo, jak na formę wyrażenia dezaprobaty wobec szefa banku centralnego.

Po trzecie – przedstawiony projekt nie uwzględnia innych istotnych kompetencji, wyliczonych w Dekrecie królewskim z dnia 23 października 2004 r. o wprowadzeniu systemu bankowego. Wspomniany dekret stanowi, że organem nadzorującym i zarazem instancją odwoławczą wobec niektórych decyzji Prezesa CBD jest minister ds. gospodarki. Zgłoszony projekt pomija kwestię kontroli działalności CBD milczeniem. Ze zrozumiałych względów nie wydaje się, by dobrym rozwiązaniem było powierzenie tej roli szefowi rządu. Tak czy owak – projekt powinien się do tego aktu jakoś odnieść.

Po czwarte – w przedstawionym wniosku pominięta została zupełnie funkcja CBD jako „banku banków” – mam tu na myśli kwestie związane z regulacją systemu bankowego i innych instytucji finansowych; bank centralny zwyczajowo nadzoruje operacje banków komercyjnych. Mam pewne wątpliwości, czy za te kwestie powinien odpowiadać członek rządu.

Naturalnie nie będę się upierał. Niezbędna jest nowa ustawa, podobnie jak niezbędna (i pilna) jest likwidacja wakatu na stanowisku szefa banku centralnego. Być może jakimś rozwiązaniem byłoby włączenie Prezesa CBD w skład Rządu Królewskiego poprzez powierzenie tej funkcji ministrowi bez teki.

Zachęcam do dyskusji.
Edward II, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Wasza Książęca Wysokość,

Dziękuję za konstruktywną krytykę.
Jacques de Brolle pisze: Po pierwsze – stanowisko Prezesa CBD powinno pozostać względnie apolityczne, za czym przemawia zakres jego kompetencji (tutaj i tak niepełny, o czym poniżej). Minister ds. gospodarki jako szef banku centralnego będzie zobligowany do prowadzenia rachunków osób fizycznych i prawnych, mając wgląd w stan kont osób prawnych i fizycznych – w tym swoich politycznych adwersarzy. Jako taki będzie odpowiadał również za politykę kredytową, co w pewnych okolicznościach może się stać kwestią drażliwą. Odmowa udzielenia kredytu (pomijam tutaj dwa rodzaje kredytów: hipoteczny i startowy) będzie odtąd postrzegana jako decyzja polityczna.

Po drugie – rekrutujący się z większości parlamentarnej Minister-Prezes CBD będzie de facto nieusuwalny. Nawet przy zróżnicowanej kompozycji politycznej Izby Poselskiej jedynym sposobem odwołania szefa banku centralnego będzie złożenie wnioskiu ws. wotum nieufności wobec ministra ds. gospodarki (który z założenia odpowiada również za szereg innych działów administracji - dział „gospodarka” realizowany jest pod zbiorczym szyldem „spraw wewnętrznych”). W przypadku, gdyby kompetencje ministra ds. gospodarki sprawował Premier Rządu Królewskiego, co w naszych warunkach czasem się zdarza, analogiczny wniosek byłby zarazem wnioskiem ws. wotum nieufności wobec całego Rządu Królewskiego – tak stanowi art. 30 Konstytucji. To trochę za dużo, jak na formę wyrażenia dezaprobaty wobec szefa banku centralnego.
Niestety, apolityczność organu w Dreamlandzie zazwyczaj oznacza, że umyka on przed jakąkolwiek kontrolą swoich działań. Ostatni Prezes CBD w ciągu swojej kilkuletniej kadencji wydał jedną decyzję w 2009 r. Prawdopodobnie można by zarzucić nieaktywność, jednak prezes nie doczekał się odwołania nawet po tym, jak jego oryginalnie 6-miesięczna kadencja dobiegła końca. Obsadzenie dużo ważniejszych stanowisk w Dreamlandzie nastręcza czasem problemów, więc nikt nie był zainteresowany odwoływaniem prezesa, gdy wiadomo było, że nie znajdzie się dla niego łatwo następcy. Fakt, że funkcję apolitycznego prezesa CBD zastąpi polityczny minister oznacza, że większa jest szansa, że będzie on rozliczany ze swoich działań bądź zaniechań.

Zasady odwołania Prezesa CBD w obecnym reżimie prawnym są identyczne z zasadami odwołania ministra korony. O prezesie dużo bardziej można powiedzieć, że wywodzi się z większości parlamentarnej, niż o ministrze, którego nominacja nie jest poprzedzona głosowaniem w Izbie. W mojej ocenie, prezes CBD jest bardziej nieusuwalny od ministra, bo jest w stanie przemknąć pod radarem kontroli, a z powodu bardzo ograniczonych kompetencji znalezienie dla niego zastępstwa jest trudniejsze.

Właśnie dlatego nie obawiam się też faktu upolitycznienia stanowiska organu CBD, ponieważ łączy się to ze zwiększonym nadzorem. Minister będzie miał taką samą możliwość nadużycia swoich kompetencji dla prywatnych zysków, jak prezes, ale będzie mu trudniej uniknąć wykrycia.

Odnosząc się zaś do konkretnej kwestii decyzji kredytowych, jedynym rodzajem kredytu, na jaki w Dreamlandzie kiedykolwiek było zapotrzebowanie, jest kredyt startowy, którego zasady przyznawania powinny być możliwie proste i wolne od warunków, więc decyzje o przyznanie tego typu kredytów powinny być zazwyczaj automatyczne i niekontrowersyjne.
Po trzecie – przedstawiony projekt nie uwzględnia innych istotnych kompetencji, wyliczonych w Dekrecie królewskim z dnia 23 października 2004 r. o wprowadzeniu systemu bankowego. Wspomniany dekret stanowi, że organem nadzorującym i zarazem instancją odwoławczą wobec niektórych decyzji Prezesa CBD jest minister ds. gospodarki. Zgłoszony projekt pomija kwestię kontroli działalności CBD milczeniem. Ze zrozumiałych względów nie wydaje się, by dobrym rozwiązaniem było powierzenie tej roli szefowi rządu. Tak czy owak – projekt powinien się do tego aktu jakoś odnieść.
Wydaje mi się, że zaszło nieporozumienie. Wskazany przez Waszą Wysokość dekret odnosi się wyłącznie do decyzji Prezesa CBD o przeniesieniu kont ze starego systemu bankowego do nowego. Dekret regulował przejście z systemu, który obsługiwał CBD do 2004 do nowego systemu, z którego korzystamy do dziś. Obecnie ten dekret nie ma już żadnego zastosowania, ponieważ zgodnie z art. 11 tego dekretu, wszelkie konta, które nie zostały przeniesione do nowego systemu do 31 grudnia 2004 roku, zostały skasowane i ich właściciele nie mogą już ubiegać się o aktualizację.
Po czwarte – w przedstawionym wniosku pominięta została zupełnie funkcja CBD jako „banku banków” – mam tu na myśli kwestie związane z regulacją systemu bankowego i innych instytucji finansowych; bank centralny zwyczajowo nadzoruje operacje banków komercyjnych. Mam pewne wątpliwości, czy za te kwestie powinien odpowiadać członek rządu.
To świadome pominięcie. Proponuję powrócić do tej kwestii, gdy banki komercyjne staną się bardziej realistycznym prawdopodobieństwem. Do tego czasu brak zakazu oznacza przyzwolenie, czyli usunięcie tej kwestii z prawodawstwa nie powinno powstrzymywać nikogo od zakładania banków komercyjnych. Lepiej będzie moim zdaniem, jeśli regulacje banków komercyjnych pojawią się jako reakcja na konkretne problemy wynikające z istnienia tych banków. W obecnej sytuacji możemy teoretyzować, jednak nie będziemy w stanie przewidzieć, jakich naprawdę regulacji mogą wymagać banki komercyjne, gdy pewnego dnia do nas zawitają. Dodam, że jedyny w historii Dreamlandu bank prywatny powstał przy zupełnym braku regulacji.

Pozdrawiam,
(-) Pavel Svoboda, r.s.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Jacques de Brolle pisze:Naturalnie nie będę się upierał. Niezbędna jest nowa ustawa, podobnie jak niezbędna (i pilna) jest likwidacja wakatu na stanowisku szefa banku centralnego. Być może jakimś rozwiązaniem byłoby włączenie Prezesa CBD w skład Rządu Królewskiego poprzez powierzenie tej funkcji ministrowi bez teki.
Wychodząc na przeciw tej i podobnym propozycjom, wychodzę z kolejną autopoprawką. Dodany wcześniej art. 2 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki lub powołany przez niego prezes Banku."

Takie rozwiązanie powinno dać dostateczną elastyczność. Domyślnie bankiem zajmować się będzie minister (co nota bene było założeniem także obowiązującej obecnie ustawy, choć niewyrażonym wprost w jej treści). Jednak jeśli warunki kadrowe na to pozwolą, a sam minister będzie czuł się niezręcznie wykonując obowiązki związane z obsługa banku osobiście, będzie możliwe powołanie osobnego prezesa, który odpowiadać będzie przed ministrem.

PROJEKT

USTAWA FEDERALNA
z dnia ...

o walucie Królestwa i banku centralnym.


Art. 1.
1. Walutą Królestwa jest dream.
2. Waluta Królestwa występuje w obrocie w postaci bezgotówkowej.
3. Wartość zobowiązań w dreamach wyraża się w liczbach całkowitych.

Art. 2.
1. Ustanawia się Centralny Bank Dreamlandu, zwany dalej „Bankiem”, jako centralny bank Królestwa.
2. Bank jest organem Królestwa powołanym w celu zarządzania walutą Królestwa oraz prowadzenia obsługi kasowej Królestwa.
3. Bank posiada osobowość prawną.
4. Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki lub powołany przez niego prezes Banku.
5. Siedzibą Banku jest Domena Królewska.
6. Obsługę techniczną banku zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.

Art. 3.
1. Bank prowadzi rachunki bankowe osób fizycznych i prawnych.
2. Bank prowadzi rachunki bankowe innych jednostek organizacyjnych, jeżeli przepisy szczególne tak stanowią.
3. Bank może udzielać kredyty.

Art. 4.
1. Rząd Królewski określa w porozumieniu z Królem i realizuje politykę kredytową i pieniężną Królestwa, w tym w szczególności:
(1) emisję pieniądza;
(2) określanie kursu dreama do obcych walut;
(3) określanie ogólnych warunków udzielania kredytów przez Bank;
(4) inne działania niezbędne dla zapewnienia stabliności i dostępności waluty Królestwa.
2. Wartość emisji zatwierdza uchwałą Izba Poselska na wniosek Rządu Królewskiego. W razie niepowołania Izby Poselskiej, uchwałę podejmuje Rada Królewska.

Art. 5.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci ważność Ustawa Federalna z dnia 12 grudnia 2005 r. o walucie Królestwa i banku centralnym (j.t. z dnia 4 lipca 2009 r.).
2. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

KONIEC PROJEKTU
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Łukasz Wakowski
Posty: 28
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:19
NIM: 519271
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Łukasz Wakowski »

Pavel Svoboda pisze:Wasza Książęca Wysokość,

[...]

To świadome pominięcie. Proponuję powrócić do tej kwestii, gdy banki komercyjne staną się bardziej realistycznym prawdopodobieństwem. Do tego czasu brak zakazu oznacza przyzwolenie, czyli usunięcie tej kwestii z prawodawstwa nie powinno powstrzymywać nikogo od zakładania banków komercyjnych. Lepiej będzie moim zdaniem, jeśli regulacje banków komercyjnych pojawią się jako reakcja na konkretne problemy wynikające z istnienia tych banków. W obecnej sytuacji możemy teoretyzować, jednak nie będziemy w stanie przewidzieć, jakich naprawdę regulacji mogą wymagać banki komercyjne, gdy pewnego dnia do nas zawitają. Dodam, że jedyny w historii Dreamlandu bank prywatny powstał przy zupełnym braku regulacji.
W KD istnieje (widnieje w CRIP, choć nie działa) inny niż CBD bank : )

A co do całego projektu, to szczerze powiedziawszy stara wersja ustawy mi nie przeszkadza. Zgodzę się, że są tam przepisy nie pasujące do naszej rzeczywistości, ale w gruncie rzeczy nie jest to zła ustawa. Jedynym problemem jest faktycznie prezes - zastąpienie go (w momencie gdy nikt nie piastuje urzędu prezesa) ministrem jest dobrym wyjściem, ale czy nie lepiej by było gdyby to minister był p.o. prezesa gdy ten nie jest powołany (a powołuje prezesa IP) ?
---
Łukasz Wakowski
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

A co do całego projektu, to szczerze powiedziawszy stara wersja ustawy mi nie przeszkadza. Zgodzę się, że są tam przepisy nie pasujące do naszej rzeczywistości, ale w gruncie rzeczy nie jest to zła ustawa.
Dziękuję :) Jestem również autorem obecnie obowiązującej wersji.
Jedynym problemem jest faktycznie prezes - zastąpienie go (w momencie gdy nikt nie piastuje urzędu prezesa) ministrem jest dobrym wyjściem, ale czy nie lepiej by było gdyby to minister był p.o. prezesa gdy ten nie jest powołany (a powołuje prezesa IP) ?
Czemu tak byłoby lepiej? Wersja zaproponowana przeze mnie jest mniej skomplikowana.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Szanowny Posłowie,

Dziś wieczorem upływa termin debaty. Jeśli ktoś zamierza jeszcze zabrać głos i potrzebuje czasu, proszę o szybką informację, to przedłużę debatę.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Przedłużam debatę do poniedziałku 30 kwietnia.
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Albon
Posty: 480
Rejestracja: 12 lis 2011, 16:19
NIM: 570699
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Albon »

Witam

Panie MArszałku, Wysoka Izbo.

czytajac Panow wypowiedzi zauwazylem ze pojawia sie problem apolitycznosci szefa CBD (ministra). Rozumiem ze tworzymy prawo na lata nie na miesiace, ale nie czarujmy sie problem demograficzny nie zniknie za miesic czy nawet rok. W zwiazku z tym nie istnieje problem apolitycznosci w naszym gronie. Nie widze mozliwosci powstania silnej opozycji, czy tez jakis rozlamowych, rewolucyjnych grup. Cala "polityka" (nie bez przyczyny w cudzyslowiu) KD polega na tym jak rozruszac cpos co lezy na plecach i juz ledwie rusza nóżkami. Problemem apolitycznosci szefa CBD (ministra) nie ma sensu sie teraz zajmowac bo tego problemu nie ma. Nawet jesli taka "politycznosc" by sie w szefie CBD (ministrze) pojawila to zawsze mamy jeszcze ta ostoje normalnosci (i rozwiazan bezposrednich) w naszym krolestwie KRÓLA.
Ja popieram projekt JKW Pavla w takim ksztalcie w jakim jest.

Pozdrawiam hrabia Albon z Cintry
Audiatur Et Altera Pars

Z TRZECIEJ CHAŁUPY
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Ponownie, dzięki czujnemu oku Jego Królewskiej Mości, jestem zmuszony zgłosić autopoprawkę do autopoprawki. Okazuje się, że jeśli stwierdza się, że minister powołuje Prezesa Banku, to trzeba koniecznie również sprecyzować, że może on go także odwołać. Dziękuję JKM na zwrócenie mi na to uwagi :)

Dodany wcześniej art. 2 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki lub powołany i odwoływany przez niego Prezes Banku."

PROJEKT

USTAWA FEDERALNA
z dnia ...

o walucie Królestwa i banku centralnym.


Art. 1.
1. Walutą Królestwa jest dream.
2. Waluta Królestwa występuje w obrocie w postaci bezgotówkowej.
3. Wartość zobowiązań w dreamach wyraża się w liczbach całkowitych.

Art. 2.
1. Ustanawia się Centralny Bank Dreamlandu, zwany dalej „Bankiem”, jako centralny bank Królestwa.
2. Bank jest organem Królestwa powołanym w celu zarządzania walutą Królestwa oraz prowadzenia obsługi kasowej Królestwa.
3. Bank posiada osobowość prawną.
4. Organem Banku jest federalny minister właściwy do spraw gospodarki lub powołany i odwoływany przez niego Prezes Banku.
5. Siedzibą Banku jest Domena Królewska.
6. Obsługę techniczną banku zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.

Art. 3.
1. Bank prowadzi rachunki bankowe osób fizycznych i prawnych.
2. Bank prowadzi rachunki bankowe innych jednostek organizacyjnych, jeżeli przepisy szczególne tak stanowią.
3. Bank może udzielać kredyty.

Art. 4.
1. Rząd Królewski określa w porozumieniu z Królem i realizuje politykę kredytową i pieniężną Królestwa, w tym w szczególności:
(1) emisję pieniądza;
(2) określanie kursu dreama do obcych walut;
(3) określanie ogólnych warunków udzielania kredytów przez Bank;
(4) inne działania niezbędne dla zapewnienia stabliności i dostępności waluty Królestwa.
2. Wartość emisji zatwierdza uchwałą Izba Poselska na wniosek Rządu Królewskiego. W razie niepowołania Izby Poselskiej, uchwałę podejmuje Rada Królewska.

Art. 5.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci ważność Ustawa Federalna z dnia 12 grudnia 2005 r. o walucie Królestwa i banku centralnym (j.t. z dnia 4 lipca 2009 r.).
2. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

KONIEC PROJEKTU
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [DEBATA] UF o walucie Królestwa i banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

Zamykam debatę i rozpoczynam głosowanie. Głosowanie potrwa do poniedziałku 7 maja lub oddania głosów przez wszystkich posłów. Ostatnia wersja projektu, nad którym głosujemy znajduje się powyżej w poprzednim poście.

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle:
Łukasz markiz Wakowski:
hrabia Albon:
król senior Pavel Svoboda:
Tomasz Paweł de Lerent:
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Łukasz Wakowski
Posty: 28
Rejestracja: 22 mar 2012, 14:19
NIM: 519271
Kontakt:

Re: 3/XIX [GŁOSOWANIE - DO 7 MAJA] UF o...banku centralnym

Post autor: Łukasz Wakowski »

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle:
Łukasz markiz Wakowski: PRZECIW
hrabia Albon:
król senior Pavel Svoboda:
Tomasz Paweł de Lerent:
---
Łukasz Wakowski
Awatar użytkownika
Albon
Posty: 480
Rejestracja: 12 lis 2011, 16:19
NIM: 570699
Kontakt:

Re: 3/XIX [GŁOSOWANIE - DO 7 MAJA] UF o...banku centralnym

Post autor: Albon »

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle:
Łukasz markiz Wakowski: PRZECIW
hrabia Albon:ZA
król senior Pavel Svoboda:
Tomasz Paweł de Lerent:

Pozdrawiam hrabia Albon z Cintry
Audiatur Et Altera Pars

Z TRZECIEJ CHAŁUPY
Awatar użytkownika
Tomasz Lerent
Posty: 188
Rejestracja: 28 sty 2012, 10:54
Numer GG: 39342063
NIM: 795720
Lokalizacja: Morburg
Kontakt:

Re: 3/XIX [GŁOSOWANIE - DO 7 MAJA] UF o...banku centralnym

Post autor: Tomasz Lerent »

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle:
Łukasz markiz Wakowski: PRZECIW
hrabia Albon:ZA
król senior Pavel Svoboda:
Tomasz Paweł de Lerent:ZA
(-) Sir Tomasz Paweł de' Lerent
Poseł XX kadencji
Awatar użytkownika
Edward II
król-senior
Posty: 1730
Rejestracja: 7 sie 2010, 22:59
Numer GG: 8606140
NIM: 873817
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre
Kontakt:

Re: 3/XIX [GŁOSOWANIE - DO 7 MAJA] UF o...banku centralnym

Post autor: Edward II »

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle: ZA
Łukasz markiz Wakowski: PRZECIW
hrabia Albon:ZA
król senior Pavel Svoboda:
Tomasz Paweł de Lerent:ZA
Edward II, r.s.
Awatar użytkownika
Pavel Svoboda
król-senior
Posty: 1139
Rejestracja: 13 wrz 2010, 15:02
Numer GG: 1935862
NIM: 509280
Kontakt:

Re: 3/XIX [GŁOSOWANIE - DO 7 MAJA] UF o...banku centralnym

Post autor: Pavel Svoboda »

FORMULARZ GŁOSOWANIA

Jacques książę de Brolle: ZA
Łukasz markiz Wakowski: PRZECIW
hrabia Albon:ZA
król senior Pavel Svoboda: ZA
Tomasz Paweł de Lerent:ZA
(-) Pavel Svoboda, r.s.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum Izby Poselskiej XIX kadencji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość