Zostawiam kartkę pod Parlamentem

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
___
Posty: 87
Rejestracja: 26 maja 2018, 21:48
NIM:
Kontakt:

Zostawiam kartkę pod Parlamentem

Post autor: ___ »

Treść kartki:
UF - Kodeks wyborczy

Art. 1
Niniejsza Ustawa federalna reguluje ogólny sposób przeprowadzenia wyborów Premiera Rządu Królewskiego (zwanych dalej "wyborami") a w szczególności zasady zgłaszania kandydatów, głosowania, przeliczania głosów i wyłaniania zwycięzcy, zgodnie z art. 10 Karty Konstytucyjnej.

Art. 2
1. Prawo do oddania głosu w wyborach przysługuje wszystkim obywatelom Królestwa Dreamlandu, którzy w dniach głosowania nie są pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu a obywatelstwo Królestwa Dreamlandu uzyskali przed dniem zarządzenia danych wyborów. Przepis ten nie ogranicza praw wyborczych osób, które zyskują je w dniach głosowania drugiej tury wyborów.
2. Nie można oddać więcej niż jednego głosu w danym głosowaniu.

Art. 3
Prawo do kandydowania w wyborach przysługuje wszystkim obywatelom Królestwa Dreamlandu, którzy w okresie od dnia zarządzenia wyborów do dni głosowania nie są pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu a także nie posiadają obywatelstwa innego niż państw Wspólnoty Korony Ebruzów i nie pełnią funkcji Komisarza wyborczego.

Art. 4
1. Komisarz wyborczy jest najwyższym organem wyborczym właściwym w sprawach przeprowadzania wyborów oraz jest gwarantem powszechności, równości, bezpośredniości i tajności wyborów.
2. Komisarz jest powoływany i odwoływany przez Króla Dreamlandu na czas nieokreślony.
3. Nie można powołać na urząd Komisarza wyborczego osoby należącej do partii politycznych oraz osoby, której ostatnie członkostwo w partiach politycznych wygasło w terminie krótszym niż 30 dni.
4. Komisarzem wyborczym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ścigane z urzędu.
5. Odwołanie Komisarza wyborczego z urzędu w trakcie procedury wyborczej może nastąpić wyłącznie w wypadku stwierdzenia przez Króla w formie aktu takiej niezdolności do wykonania przez Komisarza wyborczego swoich prawnych obowiązków, która mogłaby zakłócić procedurę wyborczą w sposób uniemożliwiający wyłonienie Premiera Rządu Królewskiego.
6. Komisarzowi wyborczemu przysługuje niezawisłość sędziowska wyłącznie na czas procedury wyborczej i w ramach pełnionej przez siebie funkcji.
7. Komisarz wyborczy zobowiązany jest zachować tajemnicę wyborczą w trakcie i po pełnieniu swojej funkcji pod groźbą kary.

Art. 5
1. Wybory zarządza i ogłasza publicznie Król Dreamlandu w drodze postanowienia nie później niż w okresie trzech dni od dnia przedterminowego opróżnienia urzędu Premiera Rządu Królewskiego, albo nie później niż w okresie czternastu dni poprzedzających koniec jego kadencji, określając termin na zgłaszanie kandydatów trwający nie krócej niż siedem dni i nie dłużej niż dziesięć dni oraz termin oddawania głosów nie krótszy niż trzy dni i nie dłuższy niż pięć dni.
2. W celu zapewnienia powszechnego dostępu do informacji publicznej Komisarz wyborczy informuje osoby uprawnione do oddawania głosu i do kandydowania w wyborach drogą listową o wydanym postanowieniu oraz dodatkowo publikuje kalendarz wyborczy w widocznym miejscu na stronie głównej Królestwa Dreamlandu i stronie głównej forum dyskusyjnego.

Art. 6
1. Kandydaturę zgłosić może osoba do tego uprawniona i wyłącznie we własnym imieniu oświadczając swoje zgłoszenie w miejscu wyznaczonym do tego celu przez Komisarza wyborczego.
2. Komisarz wyborczy jest obowiązany zarejestrować każdą kandydaturę spełniającą wymogi prawne wynikające z niniejszej ustawy i innych przepisów prawa.
3. Komisarz wyborczy odmawiając rejestracji kandydatury jest obowiązany uzasadnić prawnie swoją decyzję.
4. Rejestracja lub odmowa rejestracji kandydatury dokonywana jest przez Komisarza wyborczego najpóźniej w dniu następującym po wyznaczonym terminie zgłaszania kandydatur.
5. W wypadku gdy nie zgłosi się żaden kandydat, Królowi Dreamlandu przysługuje prawo do zgłoszenia własnego kandydata lub kandydatów.
6. Każdemu kandydatowi przysługuje prawo do wycofania kandydatury w dowolnym momencie trwania danych wyborów w drodze publicznego oświadczenia.
7. Głosy oddane na kandydata, który ogłosił publicznie rezygnację z kandydowania przechodzą do puli głosów pustych.

Art. 7
1. Głosowanie przeprowadza się za pośrednictwem elektronicznego
formularza wyborczego autoryzowanego przez wyborcę danymi z systemu. Formularz jest umieszczany na specjalnie do tego przeznaczonej stronie internetowej przez Komisarza wyborczego. Formularz powinien zawierać instrukcję korzystania z formularza oraz wyraźnie oddzielone od siebie opcje oddania głosu.
2. Opcje oddania głosu na formularzu porządkuje Komisarz wyborczy w następującej kolejności:
a) kandydatury uporządkowane alfabetycznie lub głos za wyłącznie jedną kandydaturą lub głos za odwołaniem Premiera Rządu Królewskiego,
b) głos pusty lub głos przeciw wyłącznie jednej kandydaturze lub głos przeciw odwołaniu Premiera Rządu Królewskiego.
3. Nie można poprawić ani wycofać raz oddanego głosu w danym głosowaniu.

Art. 8
1. Wyniki każdego z głosowań oblicza i podaje do publicznej wiadomości w drodze obwieszczenia Komisarz wyborczy. W obwieszczeniu Komisarz wyborczy podaje:
a) w sekcji pierwszej - liczbę obywateli uprawnionych do głosowania,
b) w sekcji drugiej - całkowitą liczbę oddanych głosów,
c) w sekcji trzeciej - głosy oddane na poszczególnych kandydatów w kolejności od największej do najmniejszej liczby zdobytych głosów (w wypadku równej liczby głosów decyduje kolejność alfabetyczna) lub głosy oddane za jedyną kandydaturą i głosy oddane przeciw jedynej kandydaturze lub głosy oddane za odwołaniem i głosy przeciw odwołaniu Premiera Rządu Królewskiego.
d) w sekcji czwartej - całkowitą liczbę głosów pustych, jeżeli dane głosowanie przewiduje możliwość ich oddawania.
2. W obwieszczeniu Komisarz wyborczy stwierdza wyłonienie lub niewyłonienie Premiera Rządu Królewskiego bądź stwierdza odwołanie lub nieodwołanie Premiera Rządu Królewskiego.
3. Głos oddany przez osobę nieuprawnioną do głosowania lub głos oddany niezgodnie z przepisami niniejszej ustawy jest głosem nieważnym i jest pomijany w obliczaniu wyniku głosowania.

Art. 9
1. W przypadku zgłoszenia się więcej niż jednego kandydata, głos oddaje się za jedną z kandydatur lub oddaje się głos pusty. O wyłonieniu Premiera Rządu Królewskiego decyduje zwykła większość głosów. Głosy puste wyłącza się z obliczania większości głosów, o ile nie stanowią większości bezwzględnej.
2. W wypadku gdy nie można wyłonić zwycięzcy wyborów ze względu na jednakowy wynik wśród kandydatów z największą liczbą zdobytych głosów, Król Dreamlandu zarządza drugą turę wyborów. W czasie głosowania w drugiej turze głos oddaje się na jedną z kandydatur z największą liczbą zdobytych głosów w pierwszej turze lub oddaje się głos pusty. O wyłonieniu Premiera Rządu Królewskiego decyduje zwykła większość głosów. Głosy puste wyłącza się z obliczania większości głosów.
3. W wypadku gdy liczba głosów pustych stanowi większość bezwzględną lub gdy nie można wyłonić zwycięzcy wyborów w drugiej turze Król Dreamlandu zarządza ponowne wybory zgodnie z art. 5 ustawy aż do wyłonienia Premiera Rządu Królewskiego.

Art. 10
1. W przypadku zgłoszenia się wyłącznie jednego kandydata albo w przypadku gdy do dnia poprzedzającego oddawanie głosów pozostanie wyłącznie jeden kandydat, głos oddaje się za lub przeciw jego kandydaturze. O wyłonieniu Premiera Rządu Królewskiego decyduje zwykła większość głosów za kandydaturą.
2. W wypadku odrzucenia jedynej kandydatury Król Dreamlandu zarządza ponowne wybory zgodnie z art. 5 ustawy aż do wyłonienia Premiera Rządu Królewskiego.

Art. 11
1. Kadencja Premiera Rządu Królewskiego rozpoczyna się następnego dnia po ogłoszeniu wyników wyborów stwierdzających jego wyłonienie o ile nie złożono skargi określonej w art. 11 ustawy.
2. W szczególnych przypadkach:
a) gdy nie jest możliwe terminowe wyłonienie Premiera Rządu Królewskiego, a ustępującą kadencję sprawuje osoba kandydująca lub niekandydująca w wyborach, osoba ta pełni obowiązki Premiera Rządu Królewskiego,
b) gdy nie jest możliwe terminowe wyłonienie Premiera Rządu Królewskiego, a wybory zarządzono nawskutek przedterminowego opróżnienia urzędu, Król Dreamlandu wyznacza pełniącego obowiązki Premiera Rządu Królewskiego spośród członków Dworu Królewskiego.
3. Pełniący obowiązki Premiera Rządu Królewskiego sprawuje swoją funkcję wyłącznie na czas przeprowadzenia skutecznych wyborów.

Art. 12
1. Premier Rządu Królewskiego może zostać odwołany z urzędu wyłącznie na zasadach określonych w niniejszej ustawie.
2. Wniosek o zarządzenie głosowania w spawie odwołania Premiera Rządu Królewskiego może złożyć na ręce Króla Dreamlandu:
a) Parlament Królewski w drodze podjęcia uchwały. Za moment złożenia wniosku przyjmuje się dzień podjęcia uchwały
b) grupa co najmniej trzech obywateli Królestwa Dreamlandu posiadająca w chwili złożenia podpisu pod wnioskiem prawo do oddania głosu w wyborach. Podpisy pod wnioskiem składa się nie później niż siedem dni po otwarciu listy podpisów. Za moment złożenia wniosku przyjmuje się dzień złożenia trzeciego ważnego podpisu na liście
3. W wypadku niepodjęcia uchwały przez Parlament Królewski lub niezłożenia w terminie wymaganej liczby ważnych podpisów wniosek uznaje się za nieważny.
4. Głosowanie w sprawie odwołania Premiera Rządu Królewskiego zarządza i ogłasza publicznie Król Dreamlandu w drodze postanowienia nie później niż w okresie trzech dni od dnia złożenia wniosku o zarządzenie głosowania, określając termin oddawania głosów nie krótszy niż trzy dni i nie dłuższy niż pięć dni.

Art. 13
1. Każdemu obywatelowi Królestwa Dreamlandu przysługuje prawo do wniesienia skargi do Sądu Królestwa dotyczącej nieprawidłowości w procesie dowolnego głosowania określonego w niniejszej ustawie lub dotyczącej naruszenia przepisów niniejszej ustawy przez Komisarza wyborczego, kandydatów lub Króla Dreamlandu. Skargę wnosi się nie później niż w ciągu trzech dni od daty ogłoszenia wyników wyborów.
2. Treść skargi powinna zawierać:
a) imię, nazwisko i numer NIM osoby wnoszącej skargę,
b) sformułowane zarzuty wraz ze wskazaniem dowodów,
c) uzasadnienie wnoszonej skargi.
3. W wypadku złożenia skargi o niepełnej treści Sąd Królestwa zwraca ją niezwłocznie osobie wnoszącej skargę w celu uzupełnienia braków formalnych w terminie nieprzekraczającym terminu określonego w pkt. 1 niniejszego artykułu ustawy.
4. Sąd Królestwa przyjmuje skargi spełniające wymogi formalne i rozpatruje je pojedynczo w ciągu siedmiu dni od daty ich wpłynięcia.
5. Do czasu rozpatrzenia przez Sąd Królestwa prawidłowo wniesionych skarg rozpoczęcie kadencji Premiera Rządu Królewskiego ulega przesunięciu do dnia następującego po dacie rozpatrzenia ostatniej skargi.
6. Sąd Królestwa orzeka nieważność przeprowadzonych wyborów jeżeli po rozpatrzeniu skargi stwierdzi taką nieprawidłowości w procesie wyborczym która mogła w sposób istotny wpłynąć na wynik wyborów lub gdy stwierdzi naruszenie przepisów niniejszej ustawy przez Komisarza wyborczego. W wypadku stwierdzenia nieprawidłowości w procesie wyborczym która w żaden sposób nie miałaby istotnego wpływu na wynik wyborów Sąd Królestwa stwierdza o ważności wyborów mimo stwierdzonych nieprawidłowości.

Art. 14
1. Traci moc Dekret królewski — Ordynacja wyborcza z dn. 4.04.2016 (BPSK nr 6292 z późn.zm.).
2. Ustawa wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.
Być może część tego nad czym ostatnio pracowałem będzie wykorzystana do zbudowania lepszej ordynacji.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5759
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Zostawiam kartkę pod Parlamentem

Post autor: Aleksander »

/me zaklnął szpetnie pod nosem
Znowu te pieruńskie reklamy burdeli
(-) Alexander, r.s.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości