Proste forum, odcinek drugi

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Alfred »

Nie wiem dokładnie, kiedy układ działów na dreamlandzkim forum, raczej niezmienny od 2013 roku, został wywrócony do góry nogami. Trudno to też ustalić, skoro brak śladów jakiejkolwiek dyskusji w tej kwestii, czy to publicznej, czy też odbywającej się w zaciszu gabinetów władzy. Również założenia i cele poczynionych zmian okazują się przez to niejasne. Przypominam sobie mniej więcej, że reorganizacja forum nastąpiła mniej więcej w tym czasie, w którym sarmackie Forum Centralne urządzał na nowo Helwetyk Romański. I rzeczywiście nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ktoś zafascynował się jego reformami, ale nieszczególnie zgłębił, na czym one polegały i czemu miały służyć. Chciałbym, żebyśmy powrócili do tej kwestii. Tym razem zaczynając od konsultacji społecznych, bo przestrzeń publiczna służy do komunikowania się nam wszystkim.

Więc jakie forum? Forum przejrzyście eksponujące gęstą treść. Jak najkrótsza droga od strony głównej do najnowszych przejawów aktywności. Od przeklikiwania się przez kolejne działy lepsze jest przewijanie już wyświetlonej strony, a jeszcze lepiej, gdy nic nie trzeba przewijać. Jak najwięcej treści skoncentrowanych w poszczególnych działach. Lepiej posmarować mniej kromek, ale za to obficie.

Nietrudno zauważyć, że nasza praktyka jest od tego bardzo daleko. Rozbuchane struktury forów to choroba całego mikroświata. Tworzy się z rozmachem miejsce pod przyszłą aktywność, która jakoś nie chce się zmaterializować. Każdy urząd państwowy musi mieć na forum swoją kancelarię, a w niej jeszcze gabinet reprezentacyjny i archiwum. Każda inicjatywa prywatna zaczyna się od wniosku o urządzenie działu, nawet jeśli mają tam wisieć smutne dwa wątki. Dwa? Dlaczego zaraz dwa, może być i jeden, może być inicjatywa w organizacji, która nigdy nie doczekała się owocnego końca. Tak oto dobiliśmy 800 działów na całym forum, a od tego roku mamy je dodatkowo zorganizowane w piramidę, żeby czasem ta bizantyjska struktura nie odkryła za szybko swoich tajemnic.

Jak urządzić to inaczej? Przede wszystkim lepiej wykorzystać stronę główną forum, która daje pierwszy ogląd na to, co się w kraju dzieje. Pięć głównych grup działów, które byłyby widoczne ze strony głównej, pod roboczymi nazwami: „Jesteś tutaj nowy?”, „Życie wspólnoty”, „Władze państwowe”, „Życie ziemskie” oraz „Przedsiębiorstwa, towarzystwa, instytucje”.

Wiadomo, co miałaby obejmować pierwsza grupa, bo zawsze obejmuje to samo. „Życie wspólnoty” to miejsce dla działów tematycznych. Proponuję tutaj klasyczny trójpodział, wynaleziony jeszcze za dobrego króla TomBonda. Polityka, kultura i nauka, gospodarka. Pewnym standardem jest także dział „Zagranica”. Czy potrzebujemy działu „Zagranica”? Ostatecznie wszelkie międzynarodowe wieści wpadają w którąś z tych trzech, klasycznych kategorii. Dyskusja o wydarzeniach politycznych u naszych przyjaciół i wrogów może się przerodzić w dyskusję o tym, jak my powinniśmy na nie zareagować. I tak dalej, dlatego moim zdaniem nie potrzebujemy takiego działu. Zwłaszcza że i tak oznaczamy odpowiednie wątki prefiksami jak „[SARMACJA]” czy „[WANDYSTAN]”. Pytanie jeszcze, co z Czytelnią Królewską, która jeszcze niedawno zajmowała miejsce na stronie głównej. Miało to być repozytorium kluczowych tekstów dreamlandzkiej publicystyki politycznej, stało się miejscem na dowolne wrzutki, na ogół nieopatrzone komentarzem. Chyba można mówić o wykształceniu się pewnej swoistej formy wypowiedzi: przedruku (?) cudzego tekstu, bez dodatków własnych, chociaż ewentualnie w formie remiksu, przedruku dokonywanego czy to z admiracją, czy z prześmiewczą intencją.

Na koniec, oczywiście, kawiarnia. Kawiarnia tradycyjnie jest pod czerwonym orłem, być może dlatego ten orzeł taki zdenerwowany. Popieram odejście od modelowania mikronacji na wzór sali balowej w Wersalu. Widzę ją jako dom, w którym znajduje ma dla siebie miejsce i realizowane są wszystkie dziedziny życia. Z zastrzeżeniem, że wyodrębniamy pewne obszary funkcjonalne. Przy jadalnym stole trzymamy łokcie na stole, marszczyć freda można w łazience i niczyja to wina, jeśli ktoś wparuje i się zgorszy. A więc częściowy powrót do starej idei narracji równoległych czy Dreamlandu kilku prędkości. Nie dusimy wolności w zarodku jak Sarmaci, ale też nie zapisujemy osób o bardziej konserwatywnej wrażliwości na terapię szokową.

„Władze państwowe”. Wiadomo, że najszerzej z forum korzysta parlament. Powinien tam znaleźć czołowe miejsce. Tutaj także należałoby przesunąć dział ogłoszeń urzędowych, który jednak nie jest najciekawszym, co mamy do zaoferowania. Poza tym jednak, co dziś może być trudne do wyobrażenia, kiedyś organy władzy wykonawczej w ogóle nie miały swoich działów na forum (poza działami tajnymi, ale to zupełnie co innego). Jeśli spojrzymy na strukturę takich działów, to zazwyczaj są w nich dwa wydzielone kanały komunikacji: od państwa do ludu, czyli sekcja oficjalnych komunikatów, oraz od ludu do państwa, czyli sekcja wniosków urzędowych. Czasem, nie bez związku z ogólnym zamiłowaniem do porządkowania forumowej aktywności w jak najwięcej działów, kilka sekcji na różnego rodzaju wnioski.

Chciałbym to wszystko zracjonalizować. Jeśli władze chcą zakomunikować coś ludowi, to ich obwieszczenia w znakomitej większości dotyczą sfery polityki, a już prawie na pewno mieszczą się w jednej z trzech podstawowych kategorii tematycznych, o których mówiłem przy okazji „Życia wspólnoty”. Własny dział dla organu państwa ma przy tym tę wadę, że ów organ zaczyna się w nim czuć gospodarzem, pilnie strzec swojej powagi i tak dalej, a to z kolei może prowadzić do zrzucania niewygodnych postów do zsypu tudzież zamykania ich w piwnicy pałacowej. Znamy to. Co do wniosków, mieliśmy kiedyś jeden, specjalny dział na wszelkie podania do administracji publicznej. Wróciłbym do tej koncepcji, nawet bez tworzenia odrębnych biur dla poszczególnych organów. Jeśli obywatel chce załatwić swoją sprawę z pomocą państwa, wrzuca wniosek do jednolitego działu, a już do poszczególnych władz należy wyłowienie tych pism, które należą do ich właściwości. Można byłoby najwyżej urządzić poddziały dla najczęściej spotykanych typów podań, jak na przykład dział wniosków o obywatelstwo.

„Życie ziemskie” oraz „Przedsiębiorstwa, towarzystwa, instytucje” byłyby kategoriami grupującymi, odpowiednio, działy poszczególnych lenn oraz fora różnego rodzaju inicjatyw, zarówno państwowych, jak i prywatnych. W tym drugim przypadku z zastrzeżeniem, że jeśli inicjatywa może się pomieścić w jednym wątku w dziale tematycznym, to najlepiej, aby tak właśnie pozostało. Wątek można przykleić, żeby był stale widoczny. Mimo tych kryteriów racjonalizatorskich wiadomo jednak, że pozostaniemy z wygasłymi lennami i inicjatywami, a też podmiotów tego rodzaju będzie stale przybywać. Dlatego też na stronie głównej eksponowalibyśmy ileś najprężniejszych — może cztery? — pozostałe upychając w zbiorczy dział „Pozostałe”, także widoczny ze strony głównej. Tutaj powstałoby pole dla różnych inicjatyw w rodzaju rankingów prowincji i rywalizacji o korzystne miejsce na forum.

Zapraszam do dyskusji.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Aleksander »

A będzie dział "życie wieczne"?
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Maciej II »

Będzie na pewno życie pozaziemskie, jak krul dupnie se lolka w kiblu.

Obrazek
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Stanisław Dmowski »

Już raz Robert Fryderyk podjął się reorganizacji forum, spieprzył sprawę asz asz, jakieś dzielnice, szalety. Teraz kolega pierwszy minister proponuje kolejne reorganizacje. A po co to nam? Najchętniej wróciłbym do starego porządku z polityką i społeczeństwem, kulturą a nie jakimiś "placami seniorów". Ale to tylko i wyłącznie moje zdanie...
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Maciej II »

Interesującą kwestią była zmiana silnika na coś mniej obrzydliwego od phpbb, jeżeli bawimy się na nowo - to można i zastanawiać się jak najlepiej podzielić takie poletko. W innym przypadku, no cóż. Nie wiem czy jest sens kręcić bat z gówna (76k postów robi jednak różnicę), więc nie będę do tego przykładał ręki.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Konstantin Wolframovich
Posty: 101
Rejestracja: 12 lis 2018, 06:36
NIM: 689878
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Konstantin Wolframovich »

Z całym szacunkiem, można się bawić w zmiany, zamienniki i inne, ale prawda jest taka, że ciężko jest coś zrobić FAKTYCZNIE nowego i innego, skoro forum wygląda jak sprzed dziesięciu lat z powodu phpbb.
/-/ por. Konstantin Wolframovich
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Andrzej »

tl;dr
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Maciej II »

Co się stało z forum? Dlaczego ktoś zrobił znowu bałagan przy zerowej konsultacji z suwerenem?

Póki to miało jeszcze sens przejścia na inny silnik forum, to nie protestowałem, ok. Stawiajcie od nowa, popieram całym sercem zrobienie tego wg. jakiejś swojej filozofii. Ale teraz widzę, że ponownie niepotrzebnie łudziłem się, że ktoś będzie chciał zrobić coś nowego z sensem i na poziomie. Została obrana znowu najprostsza droga - czyli droga rozpierdolenia forum, wszakże zabawa w ustawienie działów na nowo jest niewspółmiernie łatwiejsza niż przedstawienie ludziom konkretów.

Jestem bardzo negatywnie zaskoczony samowolnymi działaniami rządu w tym zakresie, rozumiem, że w imię republikanizacji Dreamlandu będziemy mieli nową strukturę forum co 3 miesiące? Ja za to dziękuję. Proszę rząd o natychmiastowe przywrócenie forum do stanu sprzed tej złej zmiany i zapoznanie się z opinią suwerena co do zmiany kształtu już istniejącego forum. Chcecie zmian - nie tędy droga.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Aleksander »

Ja pierdolę, oni tak serio z tym życiem ziemskim? Ale w pełni popieram zdanie JKM Macieja II. Co więcej odnoszę przykre wrażenie, że rząd ulega złudzeniu, że od mieszania herbata staje się słodsza.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Aleksander »

Teraz dostrzegłem, że zmodyfikowano strukturę Parlamentu Królewskiego. Jako strażnik tejże instytucji zapytam zatem: Jakim kurwa prawem?

Daję 2h na powrót do poprzedniej struktury. Nie interesują mnie wynurzenia rządowe w tym zakresie. Czas start.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Alfred »

Wasza Królewska Mość,

ponieważ współpracowaliśmy przy tworzeniu prototypu nowego forum, macie świadomość, że przejście na inny silnik napotyka trudności techniczne. Co więcej, jak wynika z rozmów na Discordzie czy komentarzach na forum, społeczeństwo niekoniecznie jest entuzjastyczne wobec takiej konwencji forum, jaką prezentuje Flarum czy podobne rozwiązania. Najprostsza droga ma tę zaletę, że pozwala osiągnąć jakiś efekt tu i teraz. Poprzestawiałem działy na forum, według mnie z dobrym skutkiem, w ciągu pół godziny. W razie potrzeby mogę je poprzestawiać z powrotem w podobnym czasie.

Przedstawiłem „suwerenowi” założenia tej zmiany. Mniej więcej wszyscy aktywni obywatele zdążyli się wypowiedzieć. Moglibyśmy tutaj prowadzić te „konsultacje” jeszcze przez jakiś tydzień, wkleić więcej memów, napisać parę postów, że nie wiadomo, czy jest sens cokolwiek robić w ogóle i że nudno jest czytać długie wypowiedzi. Dla mnie to jest bez sensu. Skoro ludowi jest wszystko jedno, przedstawiam zmiany w wersji demo. Teraz możemy rozmawiać, czy jest lepiej, czy gorzej, czy chcemy odwrócić zmiany albo zrobić coś inaczej. Wasza Królewska Mość zaczął swoje protesty, zanim w ogóle zdążyłem przeprowadzić reorganizację do końca.

Rząd nie działa samowolnie, bo jest uprawniony do decydowania o organizacji miejsc publicznych. Nie zauważyłem podobnej troski o uprawnienia suwerena, gdy swoją wizję realizowała inna ekipa. Tym razem przynajmniej znane publicznie są założenia podjętych działań, a taka czy inna ingerencja w strukturę forum była nieunikniona, choćby ze względu na zniesienie dreamlandzkiej federacji.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Alfred »

الوـس pisze: 6 maja 2020, 16:39 Teraz dostrzegłem, że zmodyfikowano strukturę Parlamentu Królewskiego. Jako strażnik tejże instytucji zapytam zatem: Jakim kurwa prawem?
Czy ktoś gwarantował parlamentowi, a raczej marszałkowi parlamentu autonomię w urządzaniu swoich działów? Nie gwarantował, a zmiany załatwiono z pominięciem rządu. Uprzejmie zapytałem, po co dzielić parlament na cztery działy i nie doczekałem się odpowiedzi przez dwa tygodnie. Więc przywróciłem stan poprzedni.

Wracam za dwie godziny.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Andrzej »

Super tworzenie S P U L N O T Y - wladza narzuca rozwiazania ludowi na sile a lud moze ewentualnie zaprotestowac XD
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5751
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Aleksander »

Alfred pisze: 6 maja 2020, 16:50Wracam za dwie godziny.[/justify]
Minęło trochę więcej czasu, ale to wina kolejki w monopolowym. Ale ad rem.

Niniejszym rezygnuję ze wszystkich stanowisk w Królestwie Dreamlandu, jak również z bycia obywatelem tego kraju. A teraz kilka słów wyjaśnienia dlaczego.

Rząd królewski pod światłym przewodnictwem JKW Alfreda zasadniczo nic nie robił. Nie robił, aż do dzisiaj, gdy postanowił nas zaszczycić zmianami na forum. Zmiany te poprzedzone były konsultacjami, które trwały, jeżeli porównać czas oznaczony na forum w tym wątku niecałe 16 godzin. Z czego osiem przypadło na porę spoczynku, zaś reszta na czas, gdy przeciętny człowiek jest w pracy. Tempo zabójcze, zwłaszcza jak na kwestię, która nie jest kluczowa. Tutaj JKW Alfred idzie w kierunku dojrzałego Kościńskiego podzielając wiarę, że od mieszania herbata stanie się słodsza. Byłoby to nawet zabawne, gdyby nie to, że zmiany te nie zostały z nikim skonsultowane, a co więcej, również korona okazała się być nimi zaskoczona.

Przy tej okazji naruszono samodzielność Parlamentu Królestwa. Podział na konkretne działy w gmachu parlamentu wynikał z potrzeb marszałka, tj. mnie i mojej koncepcji zarządzania legislaturą. Zmiany wprowadzone w duchu wizji forsowanej przez Pierwszego Ministra nie zostały ze mną w ogóle skonsultowane. Przykładając do tego miarę realną, to tak jakby marszałek Sejmu wszedł do swojej kancelarii i zdumiony odkrył, że połowa urzędników została zwolniona, jego gabinet został przeniesiony na inne piętro, a cycata blond sekretarka przesunięta do szatni. W świecie realnym za takie harce byłby sąd karny, a może nawet i Trybunał Stanu. Niestety dość toksyczne wzorce władzy politycznej, jakie płyną do nas z ośrodka na Nowogrodzkiej (a także z ośrodka satelickiego na Alejach Ujazdowskich) chyba zostały uznane przez Pierwszego Ministra za normę. Skoro tak, to niech sam sobie zawiaduje Parlamentem, bo ja nie będę kopał się z koniem.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż otrzymał szansę na naprawienie swojego błędu. Po dwóch godzinach oczekiwałem przywrócenia dotychczasowego stanu rzeczy i przeprosin. W zamian otrzymałem pokaz bucówy, typowy dla urzędnika z pisowskiego nadania. To na marginesie.

Bardziej niepokojący jest fakt, że JKW Alfred nie uczy się nic na własnych błędach. A wskazać trzeba, że popełnia te same błędy. Jeszcze jakiś czas temu spod jego palców wypłynęła uwaga o toksycznej kulturze politycznej w Dreamlandzie. Pożałowania godny jest fakt, iż ta toksyczna kultura polityczna zawsze zbiega się z czasem jego panowania, co zdaje się kompletnie mu umykać. Przykładając zaś do tego wszystkiego Hegla, którego osobiście bardzo cenię, trzeba wskazać, iż w pewne zjawiska i postaci historyczne pojawiają się jakby dwukrotnie. Dodając za Marksem, że za pierwszym razem jako tragedia, zaś za drugim jako farsa. Tutaj mamy już trzecią iterację JKW Alfreda, ochrzczonego przez Pierwszego Normandzkiego Człowieka pięknym mianem Posępnego Masakratora. Trzecie podejście, gdy próba sprzedania swoich idei i przeforsowania swojego pomysłu, bez oglądania się na opinię innych, wywołuje kryzys w Dreamlandzie. Być może czas zmienić mu miano na Walec Dobrej Zmiany, uzasadniając to tym, że gdy przejedzie, to już nic innego nie zostaje.

Oczywiście mógłbym, korzystając już z otwartych wrót do porównań z realem, bawić się we Frasyniuka, dać się wynosić policji i rzucać butelkami. Ale mi się kurewsko już nie chce. Zresztą po co? Jestem na to za stary. Tak po prostu. Zresztą czujni wrogowie Dreamlandu jeszcze przed spłodzeniem tego postu zaproponowali mi przenosiny do nich. Czy to właśnie tak miała wyglądać ta nowa jakość polityczna? Jeżeli jej celem było zniechęcenie ludzi i pozbywanie się obywateli, to z pewnością JKW Alfred uczynił olbrzymi krok naprzód na obranej ścieżce. Skoro tak, to bawcie się beze mnie. Bo ja już przestałem się dobrze bawić.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Maciej II »

Alfred pisze: 6 maja 2020, 16:44
Wasza Królewska Mość,

ponieważ współpracowaliśmy przy tworzeniu prototypu nowego forum, macie świadomość, że przejście na inny silnik napotyka trudności techniczne. Co więcej, jak wynika z rozmów na Discordzie czy komentarzach na forum, społeczeństwo niekoniecznie jest entuzjastyczne wobec takiej konwencji forum, jaką prezentuje Flarum czy podobne rozwiązania. Najprostsza droga ma tę zaletę, że pozwala osiągnąć jakiś efekt tu i teraz. Poprzestawiałem działy na forum, według mnie z dobrym skutkiem, w ciągu pół godziny. W razie potrzeby mogę je poprzestawiać z powrotem w podobnym czasie.

Przedstawiłem „suwerenowi” założenia tej zmiany. Mniej więcej wszyscy aktywni obywatele zdążyli się wypowiedzieć. Moglibyśmy tutaj prowadzić te „konsultacje” jeszcze przez jakiś tydzień, wkleić więcej memów, napisać parę postów, że nie wiadomo, czy jest sens cokolwiek robić w ogóle i że nudno jest czytać długie wypowiedzi. Dla mnie to jest bez sensu. Skoro ludowi jest wszystko jedno, przedstawiam zmiany w wersji demo. Teraz możemy rozmawiać, czy jest lepiej, czy gorzej, czy chcemy odwrócić zmiany albo zrobić coś inaczej. Wasza Królewska Mość zaczął swoje protesty, zanim w ogóle zdążyłem przeprowadzić reorganizację do końca.

Rząd nie działa samowolnie, bo jest uprawniony do decydowania o organizacji miejsc publicznych. Nie zauważyłem podobnej troski o uprawnienia suwerena, gdy swoją wizję realizowała inna ekipa. Tym razem przynajmniej znane publicznie są założenia podjętych działań, a taka czy inna ingerencja w strukturę forum była nieunikniona, choćby ze względu na zniesienie dreamlandzkiej federacji.
Wasza Królewska Wysokość,

Podczas naszej współpracy przy próbie stworzenia zupełnie nowego systemu forum, oczywistym było, że system ten nie spotka się z aprobatą sporej części mieszkańców. Jednak kontrargumentem dla krytyków tego systemu byłby wkład pracy w coś nieoczywistego, poprowadzenie kraju w bardziej nowoczesne środowisko i być może, zabezpieczenie tym samym jego dalszej egzystencji, jako czegoś świeżego i wyróżniającego się spośród konkurencji na kolejne lata.
Tak długo jak ten plan miał charakter jakiegoś dziejowego przedsięwzięcia, tak długo widziałem jakiś sens za stworzeniem na nowo działów, wprowadzenie jakiejś innej metodyki funkcjonowania na forum, bo była to też cena, jaką byłem w stanie ponieść, jako bezpośredni beneficjent korzystania z nowoczesnej infrastruktury. Gdy okazało się, że nie wszystko jest takie oczywiste i trzeba w to naprawdę włożyć trochę serca, wybrał Wasza Królewska Wysokość pójście po najmniejszej linii oporu. Ponownie - z całkowitym pominięciem woli suwerena, ale teraz dla odmiany, przy minimalnym nakładzie środków ze swojej strony. Nad chęcią zrobienia czegoś wielkiego wygrało lenistwo, więc dostaliśmy nie tylko to, czego nie chcieliśmy, ale także to, co nigdzie nas nie posuwa w bardziej dalekosiężnej wizji.

Przeświadczenie WKW o imposybiliźmie dyskusji, doprowadziło do sytuacji w której zostaliśmy postawieni, jako wspólnota, przed faktami dokonanymi, republikanizm dreamlandzki okazał się być zgniłym jabłkiem, bo rząd zamiast robić to, co do niego należy - czyli generować aktywność, idzie w kierunku całkowicie do aktywności przeciwnym, skupiając się na władzy dla samej władzy. Nie wiem czy elementem planu rządu na trudne czasy jest faktyczna cisza przez dwa tygodnie, a potem wprowadzenie nas do rzeczywistości, w której musimy na nowo się odnaleźć, ale w dniu dzisiejszym wyzbyłem się jakichkolwiek dalszych złudzeń, co do stanu do jakiego dążymy. Z bardziej obrazowym jego opisaniem, wstrzymam się jednak do półmetka rządowej kadencji, by nie można było mi zarzucić, że oceniam to, co się dzieje, zbyt powierzchownie.

Rząd działa całkowicie samowolnie - bo narzuca suwerenowi swoją rację bez dania od siebie czegokolwiek w zamian. Gdy swoją wizję realizowała inna ekipa, działo się to przy choćby częściowej aprobacie suwerena, ponadto "inna ekipa" nie ruszyła forów, które moderowali inni. Wszystko co zostało zrobione, zostało zrobione za zgodą "opiekunów", przy przedstawieniu sensownej argumentacji i daniu możliwości podjęcia decyzji.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Andrzej »

no nwm, rzucać obywatelstwem czy nie?
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Alfred »

Wasza Królewska Mość,

wydaje mi się, że zarzut o lenistwo czy niewkładanie serca w Królestwo jest mocno chybiony. Na przestrzeni półtora miesiąca, w warunkach ogólnego rozprężenia, przeprowadziłem reformę konstytucyjną i sformowałem względnie liczny rząd. Zaglądam tutaj codziennie, często spędzam więcej niż kilka godzin. Posuwam do przodu swoje projekty, staram się pobudzać do działania współpracowników. Nie balansuję na granicy ironicznego nicnierobienia ani nie przerzucam na innych spraw, które mało mnie interesują.

Jeśli jedyną miarą zaangażowania i moralnym tytułem do przywództwa miałoby być postawienie jakiegoś większego serwisu internetowego, to wobec takich kryteriów odpadłby każdy z nas bez wyjątku. Nie porzucam swoich planów rozwoju infrastruktury i nie zniechęcam się. Natomiast nie mogę i nie zamierzam ani poświęcać Dreamlandowi całego swojego czasu wolnego, ani też ten mu poświęcony spędzać w całości na kodowaniu. Po pierwsze, mam tutaj także inne zadania. Po drugie, ostatecznie nie wchodzę tu po to, żeby spełniać czyjeś oczekiwania czy marzenia, lecz dla własnej satysfakcji i rozwoju. Szanuję wzięte na siebie zobowiązania, ale własnym czasem zamierzam zarządzać samodzielnie.

Biorąc pod uwagę, że nowe forum nie będzie na nas czekać jutro ani za tydzień, uważam, że możemy zrobić coś, by uczynić obecne wygodniejszym w obsłudze. Tym bardziej, że ambitne plany potrafią się rozwiewać, wcale niekoniecznie przez czyjeś lenistwo. Był taki szef służb informatycznych, który chciał stworzyć system gospodarczy, był taki premier, który chciał podłączyć nam system giełdowy. Mamy 2020 rok i problemy z działającym formularzem rejestracyjnym. Czasem warto jednak zadbać o to, co już tu jest, jakie by nie było.

Częstotliwość padających w tym wątku odwołań do suwerena pozwalałaby sądzić, że żyliśmy tutaj w prężnie funkcjonującej demokracji bezpośredniej, dopóki wszystkiego nie zakłócił rząd owładnięty tak zwanym kompleksem reformatorstwa. Faktyczny rzeczy obraz ma się zgoła inaczej. Społeczeństwo przez miesiąc miało w dupie, że państwo pozostaje bez rządu, bez sędziów, a od pewnego momentu także z funkcjonującym tylko w teorii parlamentem. Kiedy ktoś wołał, by jeszcze coś z siebie wykrzesać, odpowiadało głuchą ciszą. Bardziej niż krajowa dyskusja polityczna interesują je śmieszki z Sarmacji. Zawsze tak to jest, że ktoś musi pchać i kierować wózkiem.

Tak czy inaczej, przedstawiłem publicznie założenia swojej planowanej reorganizacji forum. To już więcej, niż za poprzednim razem. Nie wiem, na czym miała wówczas polegać „częściowa aprobata suwerena”. Pytając o tamtą reformę, odnosiłem dotychczas wrażenie, że nikt nie umie o niej zbyt wiele powiedzieć. Wskazywałoby to, że owa aprobata była zdecydowanie „częściowa”. Zapoznałem się też z obecnie wyrażonymi stanowiskami, z których wynikało, że nikt do poprzedniej organizacji forum nie był specjalnie przywiązany. Niektórym było wszystko jedno, inni byli sceptyczni co do sensu kombinowania przy tym. Uznałem, że warto spróbować, szczególnie że poprzednia organizacja forum i tak nie mogła się utrzymać. Nie ze względu na wygodę użytkowania albo jej brak, ale choćby ze względu na eksponowanie na stronie głównej zlikwidowanych niedawno jednostek federacji, czy też zniesionych organów w tzw. dzielnicy rządowej.

Dla porównania sprawdziłem, że dyskusja nad dekretem o przeprowadzeniu reformy ustroju trwała przed jego wydaniem przez sześć godzin. Jeśli szybka konsultacja o takim wymiarze czasowym była wystarczająca w sprawie najwyższej wagi państwowej, to tym bardziej powinna być odpowiednia, gdy chodzi o poprzesuwanie działów na forum.

Odnoszę też wrażenie, że wyrażana tutaj irytacja niektórych osób ma związek nie tyle z merytoryczną treścią zmian, lecz z samym faktem podjęcia jakiejś decyzji bez zapytania ich o zdanie z odpowiednim uszanowaniem. Nie jestem takim bucem, żeby urządzić całe forum tak, aby mnie było wygodnie. Pozostaję otwarty na uwagi, czy to idące w kierunku powrotu do starego, czy też węższej modyfikacji rozwiązań zaproponowanych przez rząd. Proszę tylko o uczciwe podejście, wydawanie ocen po zorientowaniu się w nowej organizacji forum i porównaniu jej z poprzednią.

Szanowny Panie Marszałku,

przyjmuję ze smutkiem Pana oświadczenie. Nieelegancko byłoby teraz próbować uzyskać „ostatnie słowo”. Poprzestanę więc na stwierdzeniu, że ultimatum z terminem dwugodzinnym, porzucenie dreamlandzkiego obywatelstwa i długi wywód, w którym czytam mniej więcej, że jestem pisowcem wśród mikronautów — wydają mi się dość ekstremalną reakcją na sprawę trzech działów z czterema wątkami. Mam nadzieję, że jednak jeszcze Pan do nas wróci, nawet po to, by pomścić krzywdy siekierą jak człowiek normandzki.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Andrzej »

Uprasza się o pisanie zwięźlej. Człowiek nie ma czasu ni chęci na czytanie ścian tekstu.
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Maciej II »

Wasza Królewska Wysokość Premierze,

Oceniam teraz przede wszystkim Pana sukcesy jako koordynatora działań Rządu Królewskiego. Sformowanie rządu jest zaledwie malutkim kroczkiem, który na dłuższą metę nie doprowadził zresztą, jak widać, do wzmożenia aktywności.
Pana działania doprowadziły do odejścia aktywnego członka naszej społeczności, co skurczyło nasze zasoby długotrwale aktywnych obywateli do dwóch osób. W zasadzie nie jest Pan w stanie przedstawić niczego wchodzącego w kanwy miary zaangażowania i moralnej tytulatury do przywództwa rekompensującej nam tę stratę, jako Dreamlandowi. Nie zamierzam Pana winić za niepoświęcenie Dreamlandowi 100% wolnego czasu, bo sam tego nie robię i robić nie planuję. Tak podejście na zasadzie niespełniania niczyich oczekiwań pasuje bardziej do blogera niż do mikronauty. Dlatego pewnie widzę tutaj raczej puste forum na którym nikomu nie chce się pisać, niemniej jest to forum ukształtowane według woli Premiera.

Ponownie, sądząc po reakcjach, można zakładać, że jest to Pana osobiste odczucie, a chyba zamierzeniem forum jest to, żeby było miejscem do komunikacji wielu użytkowników, a nie jednego użytkownika. Wyliczanie tego, że ktoś nie wprowadził wartości dodanej, gdy samemu wprowadziło się wartość ujemną jest paradne. "Czasem warto jednak zadbać o to, co już tu jest, jakie by nie było." i ten cytat świetnie sprawdza się w kontekście struktury jaka była, ale już jej nie ma.

Dam rządowi odmrozić sobie uszy. Tak jak wspominałem wcześniej, jadę do Rezydencji Letniej, obserwować co się dzieje zza płotu i ograniczać swoją aktywność do niezbędnego minimum.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Alfred
król-senior
Posty: 2535
Rejestracja: 16 kwie 2013, 19:12
Numer GG: 47634183
NIM: 196135
Kontakt:

Re: Proste forum, odcinek drugi

Post autor: Alfred »

WKM, jeśli w Waszym przekonaniu rząd wprowadza wartość ujemną, czy mówiąc wprost — szkodzi Królestwo, rozwiązaniem nie jest emigracja wewnętrzna, lecz rozwiązanie rządu. W innym przypadku to Wy będziecie odmrażać sobie uszy, mnie na złość. Wbrew padającym sugestiom, nie pragnę władzy dla jej samej ani nie zamierzam oponentów rozjeżdżać walcem. Działam dla dobra kraju, tak jak je rozumiem i tak jak umiem, lecz to Wy jesteście sędzią jakości rządów i jeśli taki jest Wasz osąd, Konstytucja daje Wam narzędzia, by wyciągnąć z niego konsekwencje.

Dla jasności, nie jest to szantaż ani groźba odejścia. Jeśli zechce WKM rozwiązać rząd, pozostanę na stanowisku Głównego Inżyniera Królewskiego, dokończę projekty nowej strony głównej i centrali usług publicznych. Natomiast przywództwo polityczne wspólnoty znajdzie się przy osobie, która cieszyłaby się zaufaniem Korony w pełnieniu tej roli. Przekażę swojemu następcy wszelkie potrzebne informacje i nie będę stawał na przeszkodzie w objęciu steru rządów, niezależnie od jego osoby i programu.

Pozostaję więc do dyspozycji Waszej Królewskiej Mości.
(—) Alfred de Ebruz, r. s.
salus rei publicae suprema lex esto!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości