Strona 1 z 1

Dreamlandzka Ekonomika

: 14 lut 2020, 16:01
autor: Maciej II
Obrazek
* Czy w Dreamlandzie da się kupić auto? * Czy w Dreamlandzie da się kupić cokolwiek? * Czy chcemy by w Dreamlandzie dało się cokolwiek kupić? *


W zasadzie nie przypominam sobie powodu, dla którego nie udało nam się wdrożyć starego systemu Scholandzkiego w realiach Dreamlandzkich, ale była to rzecz na tyle istotna, że dalsze drążenie tematu nie miało sensu.

Wypadałoby usiąść na spokojnie do stołu i zastanowić się czego poszukujemy, jakiego okresu historycznego nam potrzeba. Nie widzę przeciwwskazań aby system gospodarczy ulokować gdzieś w późnym średniowieczu, choć i lata 50. się do mnie uśmiechają. Czy chcemy iść w kierunku systemu folwarków, produkcji zboża, drewna i importu przypraw, a może przyszłość znajduje się w produkcji i zbycie aut, traktorów, kombajnów, czołgów, konserw, wózków dziecięcych i granatów.

Być może rozwiązaniem byłoby pisanie w ramach komitetów planów 6-miesięcznych na początku kadencji. Może trzeba przestawić się na flisaków i bale drewna spływające po dreamlandzkich rzekach?

Czy chcemy otwarcia półotwartej giełdy? Czy chcemy nastawić się na handel między sobą? Czy widzimy możliwości włączenia inwestorów zagranicznych, czy szukamy czegoś jedynie na potrzeby rynku wewnętrznego? System ma być zautomatyzowany czy ręczny? Czy ktoś chciałby taki system obsługiwać?

Tyle pytań, zapraszam do dyskusji i przedstawiania swoich propozycji. :)

Re: Dreamlandzka Ekonomika

: 16 lut 2020, 10:07
autor: Jarek Wawrzyniak
Ja byłbym za tym by zarówno stworzyć system wewnętrznej dystrybucji pieniędzy jak i zewnętrznej co też by dodało większego kolorytu polityki zagranicznej.

Wewnętrzny system może iść w przemysł, produkcję, systemy infrastrukturalne, tutaj samorządy mogłyby 5 groszy dorzucić a w końcu wymiany międzynarodowej. Np. nabycie ziemi wiązałoby się z obowiązkiem jej uprawy, zakupem maszyn oraz zbiorami a sam przemysł z produkcją. Do tego dystrybucja pieniędzy czyli obywatel------>opłaty------>budżet Królestwa. Zacząłby się obrót D. System można oczywiście dopracować do własnych potrzeb i możliwości, ale taki nieco system mieszany na początek byłby najlepszy.

Re: Dreamlandzka Ekonomika

: 16 lut 2020, 12:32
autor: Maciej II
Hm, no to po kolei:
Myślałem o zabawie w PGR.
Każdy otrzymuje poletko (przydział do poletka?) na start oraz codzienny przydział jakichś surowców bazowych (nasiona, paliwo, nawóz), oczywiście w ilościach niewystarczających do prowadzenia normalnej, efektywnej produkcji. Istnieje możliwość zakupu dodatkowych surowców bazowych za pieniądze na czarnym rynku oraz możliwość wymiany między poszczególnymi gospodarstwami. Pracę na gospodarstwie wykonuje się oprócz surowców bazowych, to przy pomocy roboczogodzin, które można sobie wyklikać.

Re: Dreamlandzka Ekonomika

: 16 lut 2020, 14:23
autor: Jarek Wawrzyniak
Pomysł warty uwagi. Gdybyśmy to wzięli jako początek czegoś co można by obrać za obie mamony, to warto spróbować, z czasem go poszerzać bo to taka zabawa, przepraszam za określenie nie wymagająca wysiłku intelektualnego. Ale też biorę pod uwagę że warunki techniczne tworzą spore ograniczenie. Gdybyśmy mieli od czegoś zacząć uważam pomysł WKM za warty realizacji, przynajmniej jak na początek.

Re: Dreamlandzka Ekonomika

: 21 lut 2020, 17:57
autor: Stanisław Dmowski
Podobnież w tym nowym państwie, Leocji jest jakiś ciekawy system gospodarczy. Interesował się ktoś na czym on polega?