Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Powiększanie wspólnego dobra, walki o władzę. Esencja dreamlandzkiego życia.
Awatar użytkownika
RIIF
król-senior
Posty: 1887
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:56
NIM: 747065
Herb: herb_kd_krolRCA
Kontakt:

Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: RIIF »

Ekorre, 24 marca 2019 r.
Wasze Królewskie Wysokości.
Drogie Panie, Szanowni Panowie.

Kiedy w połowie 2015 roku Królestwo Scholandii postanowiło związać się po wsze czasy z Królestwem Dreamlandu i w wyniku tego wniosło do nowo powstałej Unii całe swoje dziedzictwo narodowe, a Królestwo Dreamlandu zobowiązało się do ochrony tego dziedzictwa, zaczęła się nowa era polskich mikronacji. Dwa z, niegdyś największych, krajów wirtualnego świata podjęły niełatwą decyzję i związały się partnerskim związkiem.

Krótko jednak po tym owo partnerstwo, owo zobowiązanie do ochrony scholandzkiego dziedzictwa zostało wystawione na próbę. Blisko cztery tygodnie po tym jak zawarty został Traktat Unii, Królestwo Dreamlandu, już wówczas w imieniu obu Królestw, ratyfikowało umowę o uznaniu Unii Dreamlandu i Scholandii oraz przekazaniu Awary Południowej na rzecz Królestwa Baridasu. W imieniu Baridasu umowę podpisał JKM Tomasz Ivo Hugo, książę Sarmacji.

To były inne czasy. Czasy, w których Dreamland niejako zmuszony został, przez okupację Awary Południowej, do zawarcia umowy, która stanęła w sprzeczności zobowiązaniu, które podjął na rzecz Scholandii kilka tygodni wcześniej. Scholandczycy nigdy tego nie zapomnieli, nigdy też z tą decyzją się nie pogodzili. Awara Południowa zawsze była symbolem dla Scholandczyków i ich roli w historii wirtualnego świata. Symbole mają ogromne znaczenie.

Pacta sunt servanda. Uniwersalna zasada, która nakazuje wywiązywać się z zawartych umów. Królestwo znalazło się w wyniku zawarcia traktatu z Sarmacją w sytuacji patowej. Z jednej strony zawarło umowę o ochronie dziedzictwa Scholandii, z drugiej umowę zobowiązanie to naruszającą. Królestwo winno jednak szacunek, pamięć i wsparcie okazywać przede wszystkim właśnie swoim obywatelom. Królestwo winno, raz na zawsze, rozstrzygnąć swoje priorytety. Królestwo Dreamlandu i Królestwo Scholandii nie proszą i nie muszą prosić o uznawanie zawartej między nimi Unii.

Dlatego też, rebus sic stantibus, zdecydowaliśmy, na wniosek Naszego Ministra Spraw Zagranicznych, wypowiedzieć umowę o uznaniu Unii Dreamlandu i Scholandii oraz przekazaniu Awary Południowej zawartą 24 lipca 2015 roku, i ratyfikowaną 7 sierpnia 2015 roku. Podjęliśmy równocześnie decyzję, iż zobowiązujemy Ministra Spraw Zagranicznych w Rządzie Królewskim do podjęcia negocjacji z Rządem Księstwa Sarmacji w zakresie przyszłego statusu Awary Południowej.

Dreamlandczykom i Scholandczykom, Sarmatom i Baridajczykom, ale także wszystkim Naszym gościom, przyjaciołom i obserwatorom, wszem wobec ogłaszamy, iż Królestwo dba o swoich obywateli, Królestwo szanuje swoją tradycję, swe dziedzictwo i Królestwo nie zapomina o tych, którzy je każdego dnia swą pracą budują. Królestwo Dreamlandu nie idzie na wojnę. Królestwo Dreamlandu miłuje pokój i pokojowymi metodami będzie dążyło do uregulowania statusu Awary Południowej, czy raczej powinniśmy nazywać ją Awarą Scholandzką, w taki sposób, by zadość uczynić tym, dla których teren ten jest niezwykle ważnym symbolem.
Robert II Fryderyk, rex
Robert Fryderyk, c.s, r. s., p.s., KKdrOD, KCO
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Daniel von Witt »

Do 1 kwietnia jeszcze kilka dni. Mógł się Wasza Okupacja wstrzymać.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Jestem wdzięczny za tą decyzję i uważam ją za bardzo dobry ruch. Przełomowy wręcz.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Albert Jan Maat
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2018, 00:54
NIM:
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Albert Jan Maat »

Prawdę mówiąc, wstyd. WKW (będę używał tytułów sarmackich) wykazuje się gorszą postawą niż ja. Odbieranie Awary swojej ojczyźnie (WKW zresztą bardzo długo bronił wyspy jako naszej własności) i tak szybka zmiana poglądów pokazują Wasze prawdziwe oblicze. Żałuję, że wierzyłem w WKW i broniłem Was przed hejterami. Uważałem, że mimo paru incydentów zasługiwaliście na grodziski tron. W ciągu ostatnich paru miesięcy zrozumiałem jednak, że nie mogę już Wam ufać. To, co teraz robicie, jest smutne i żałosne. Powinniście przeprosić Sarmatów, bo osiągnęliście szczyt chamstwa i hipokryzji.
Na koniec powiem jeszcze, że w obliczu kryzysu monarchii w KS niedawno pomyślałem, że lepszy RCA niż brak monarchy. Pomyliłem się. Wolę już nawet pusty tron. Współczuję Dreamlandczykom, bo nie wiedzą, na co się piszą. Takie dwulicowe indywiduum jak WKW wbije im nóż w plecy przy pierwszej lepszej okazji. Mam na pożegnanie tylko jedno: vae!

PS do Dreamlandczyków: nie mam pretensji, że próbujecie zabrać Awarę. Domyślam się, że roszczenia KD są (w pewien sposób, choć nie jestem w stanie stwierdzić, jak słuszne w kontraście z sarmackimi) uzasadnione. Uprzedzam tylko przed Judaszem, który wlazł Wam do kraju. Może uświadomicie sobie, do czego doprowadzą rządy RCA.
Awatar użytkownika
Fryderyk Orański-Nassau
Herold Koronny
Posty: 2772
Rejestracja: 30 sie 2016, 02:35
NIM: 132626
Herb: c08.gif
Lokalizacja: Księstwo Furlandii i Luindoru, Segali
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Fryderyk Orański-Nassau »

Szanowny Albercie Jan Maat'cie,

Myślę, że ostrzeganie przed JKM jest zbędne, bo kto miał mu nie ufać nadal mu nie ufa, a kto się do niego przekonał ten nie zmieni zdania po tej decyzji. Pana perspektywa jest oczywiście bardzo urocza, ale ja tam się cieszę, że Król jest w stanie przyznać, że z tym stanowiskiem wiąże się pewna odpowiedzialność i prywatne sympatie nie mogą stawać na przeszkodzie dreamlandzkiej racji stanu.

Odnośnie słów o ojczyźnie, nie szczególnie chce wnikać co JKM mówił, bo sam pamiętam, ale Dreamland to w pewnym sensie też Jego ojczyzna, a patrząc na to jak dużo energii wkłada w Królestwo obecnie to spisuje się dobrze.
(-) Fryderyk Karol Albert książę Orański-Nassau OOIII ONZII
Hrabia Flores
"Pochlebiamy sobie patrząc na Sarmację, że zobaczcie; oni są prymitywni, a my wysublimowani. Ale wysublimowany autyzm nadal pozostaje autyzmem."JKM Aleksander, 2 października 2017 r.
"Może ten słynny dreamlandzki neoprymitywizm wcale nie jest taki zły?"
Helmut Pohl, 7 lutego 2019 r.
Albert Jan Maat
Posty: 5
Rejestracja: 11 lis 2018, 00:54
NIM:
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Albert Jan Maat »

Szanowny Panie Orański-Nassau,
po części rozumiem. Król powinien robić wszystko w interesie swojego państwa. Nie sądzę jednak, że można pozwolić na zbezczeszczenie swojej dumy w taki sposób. Zrozumiałym jest, gdyby zgodziłby się pod presją większości, lecz on sam zainicjował procedurę odbierania Sarmacji ziemi, które jeszcze niedawno uważał za sarmackie. To jest kpina. Szydercza kosa pod żebro wbita rodakom. Proszę zastanowić się nad tym, skąd w RCA taka chęć do anektowania Awary: nie widzę w tym niczego poza populizmem, który w swoim czasie zwiódł i mnie.

PS proszę popatrzeć na wahanie nastrojów RCA. Monarchista-gość od dialogu-książę-republikanin-król Dreamlandu. Trochę pachnie mi to hipokryzją.
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Ja ogólnie Panu z Albert Jan Maat proponowałbym zająć się dalej Sarmacją wprost proporcjonalnie do nabywania wiedzy w MSZ Sarmacji. Ja wiem że Sarmacja chciałaby odseparować w 100% Aware od KD ale chyba nie tędy droga.
Co do słowotoku na temat osoby Roberta Fryderyka to chyba nieco Pana emocje biorą górę nad rozsądkiem. Na tym Panie Albercie opiera się polityka MSZ- DIALOG. Robert Fryderyk był bardzo dobrym Księciem Sarmacji, nikogo nie ograniczał, prac rządowi nie blokował, był aktywnym obywatelem a wy non stop ujadacie jak ratlerki. Ogarnijcie się bo bezmózgi TK Sarmacji bardziej potrzebują takiej narracji niż KD.

Servus.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Kancelaria Królewska
urząd państwowy
Posty: 133
Rejestracja: 21 paź 2012, 11:46
NIM:
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Kancelaria Królewska »

P.T. panie Maat.
Albert Jan Maat pisze: 24 mar 2019, 22:34 Prawdę mówiąc, wstyd. WKW (będę używał tytułów sarmackich) wykazuje się gorszą postawą niż ja. [...] To, co teraz robicie, jest smutne i żałosne. [...] bo osiągnęliście szczyt chamstwa i hipokryzji. [...] Takie dwulicowe indywiduum jak WKW wbije im nóż w plecy przy pierwszej lepszej okazji. Mam na pożegnanie tylko jedno: vae! [...] Uprzedzam tylko przed Judaszem, który wlazł Wam do kraju.
Odnosimy w Kancelarii przy kawce wrażenie, że zapomniał pan, że jest pan tu gościem. Do Jego Królewskiej Mości należy zwracać się z szacunkiem adekwatnym do pełnionego przezeń urzędu. Oczekujemy przeprosin, mogą być na kartce pocztowej z Awary.

Nie wypada również kłamać.
Albert Jan Maat pisze: 25 mar 2019, 00:04Zrozumiałym jest, gdyby zgodziłby się pod presją większości, lecz on sam zainicjował procedurę odbierania Sarmacji ziemi, które jeszcze niedawno uważał za sarmackie. To jest kpina. Szydercza kosa pod żebro wbita rodakom.
Kłamstwem jest jakoby JKM Robert II Fryderyk zainicjował procedurę. Procedurę, zgodnie z prawem Królestwa Dreamlandu, zapoczątkować mogło kilka osób, w tym wypadku uczynił to Minister Spraw Zagranicznych Królestwa Dreamlandu, który stosowne uzasadnienie przedłożył na forum Komitetu Spraw Zagranicznych. Zarówno MSZ, jak i Król oraz p.o. Premiera wyrazili zgodę na ten ruch. Wypowiedzenie umowy jest więc konsekwencją tego wniosku, nie zaś inicjatywą Jego Królewskiej Mości.
Albert Jan Maat pisze: 25 mar 2019, 00:04Proszę zastanowić się nad tym, skąd w RCA taka chęć do anektowania Awary: nie widzę w tym niczego poza populizmem, który w swoim czasie zwiódł i mnie.
W żadnej wypowiedzi, ani Króla, ani MSZ, nie pojawia się słowo dotyczące anektowania Awary. Wręcz przeciwnie. Jego Królewska Mość wprost napisał, że KD nie idzie na wojnę, i że poleca MSZ rozpoczęcie negocjacji w sprawie określenia statusu Awary Scholandzkiej tak by efekt końcowy sprawiał zadość wszystkim stronom, dla których tereny te są ważne. Co zabawne jest, to Król napisał to w tym wątku, który tak ochoczo pan komentuje. Nie doczytał pan?

Na koniec zaś poprosiliśmy naszą koleżankę archiwistkę, st. spec. ds. archiwów Mafaldę Slytherin, by poszperała w pańskiej teczce. Zapewne zainteresuje pana i innych co znalazła. Proszę (14 grudnia 2018 r., Sejm Sarmacji):
Albert Jan Maat pisze:Co do Awary Południowej: była scholandzka i do Scholandii (nawet jako do prowincji Dreamlandu) powinna wrócić. Przejrzałem uważnie nasze forum i DSG i sądzę, że nie warto kłócić się o lenno i bazę wojskową, które praktycznie żadnych profitów (łącznie z aktywnością) nam nie dają. Pan Torped choruje na chroniczną realiozę, Baridas ledwie utrzymuje region przy życiu, a Scholandczycy się o niego ubiegają. Jeżeli Sejm się zgodzi, za symboliczną kwotę (przypuszczam, że dobre byłoby 50000 D - bądź co bądź, oni uważają te ziemie za swoje) przekażemy Awarę Południową Dreamlandowi, a panu Torpedowi wypłacimy zadowalające odszkodowanie (oczywiście wyznaczymy je wspólnie).
mł. insp. kancelista Rubeus Dumbledore
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Andrzej »

>st. spec. ds. archiwów Mafaldę Slytherin
>mł. insp. kancelista Rubeus Dumbledore

mój cringe-o-meter właśnie wyjebał w pizdu
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Aleksander »

Wiwat! Najwyższy czas, by Awara powróciła w prawowite - scholandzkie - ręce. Precz z sarmackim imperializmem!
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

الوـس pisze: 25 mar 2019, 11:41 Wiwat! Najwyższy czas, by Awara powróciła w prawowite - scholandzkie - ręce. Precz z sarmackim imperializmem!
Czyżby nauka taty się zmieniła, czy tatę chce Pan zezłościć?
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Maciej II »

Jarek Wawrzyniak pisze: 25 mar 2019, 12:45 Czyżby nauka taty się zmieniła, czy tatę chce Pan zezłościć?
Dlaczego pan Jarek Wawrzyniak niczym Turkuć Podjadek podgryza naszego Wielce Szanownego Premiera?
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Aleksander »

Szanowny Panie,
kwestie więzów rodzinnych pozostają mi najzupełniej obojętne w sprawach służbowych. W tej sprawie występuję jako Premier Rządu Królestwa Dreamlandu, a nie jako VI Hrabia Teutończyków. A w sytuacjach związanych z wykonywaniem obowiązków premiera kieruję się nie rodzinnym sentymentem, ale racją stanu i dobrem Królestwa Dreamlandu.
Z poważaniem
A. de la Ciprofloksja
p.o. Premiera Rządu Królestwa Dreamlandu
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Bo Turkuć Podjadek wie że ów Pan ( vel ojciec tego Pana) jest w tej imperialistycznej Sarmacji. To że akurat tutaj jest ów Pan Premierem nie znaczy że genetyczne uwarunkowania ulegną modyfikacji, a wręcz zakwitnie nam imperializmem.

Swoją drogą nazwa mi się bardzo podoba😁
Jarosław von Wawrzyniak>>
Polyna
Posty: 1173
Rejestracja: 2 kwie 2013, 16:08
NIM: 278556

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Polyna »

JPII pisze: 25 mar 2019, 10:36 >st. spec. ds. archiwów Mafaldę Slytherin
>mł. insp. kancelista Rubeus Dumbledore
Tak to jest jak się robotę w Kancelarii oddaje Karo.
Awatar użytkownika
Jarek Wawrzyniak
Posty: 487
Rejestracja: 28 sie 2018, 08:57
Numer GG: 66334811
NIM: 970608
Lokalizacja: Agendart
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Jarek Wawrzyniak »

Oj tam oj tam. Panie Premierze dopiero teraz Pan wygłasza expose?
No tak w Sarmacji nie potrafił Pan rozwiązać podstawowych prawnych aspektów, pomijając faktu że nie zna Pan takiego słowa jak prawo. A tutaj jak królik z kapelusza Pan nam będzie kwitł jako zarządzający KD. Stworzyć burdel prawny w jednym Królestwie i przejść do drugiego nie sztuka, pytanie czy to celowa zagrywka czy może genetyka sięga dalej niż Pana więzi rodzinne. Ale ja mam z tego niezły ubaw, więc jest cool.
Jarosław von Wawrzyniak>>
Awatar użytkownika
Maciej II
Gubernator Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2986
Rejestracja: 20 sie 2018, 15:15
NIM: 591374
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Maciej II »

Arianator-in-chief pisze: 25 mar 2019, 13:30
JPII pisze: 25 mar 2019, 10:36 >st. spec. ds. archiwów Mafaldę Slytherin
>mł. insp. kancelista Rubeus Dumbledore
Tak to jest jak się robotę w Kancelarii oddaje Karo.
Moim skromnym zdaniem conajmniej urocze.
---

marszałek Maciej II zu Hergemon à de Ebruz - van der Pohl, r.s.

GABLOTA ODZNACZEŃ:
**Dreamlandzkie**
Order Korony Ebruzów - I Klasa
Krzyż Edwarda Artura z Brylantami

**Bialeńskie**
Order Bialeńskiej Gwiazdy Przyjaźni - Wielka Gwiazda
Medal Sił Zbrojnych - Złoty

**Rotryjskie**
Order Gołębicy i Oliwnej Gałązki - Kawaler

**Teutońskie**
Tytuł Obrońcy Teutonii
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Andrzej »

Arianator-in-chief pisze: 25 mar 2019, 13:30
JPII pisze: 25 mar 2019, 10:36 >st. spec. ds. archiwów Mafaldę Slytherin
>mł. insp. kancelista Rubeus Dumbledore
Tak to jest jak się robotę w Kancelarii oddaje Karo.
Zabrzmiało mi to bardziej jak RCA prubujący być zabawny, no ale nie będę się kłucił.
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: Chamberlain »

Intrygujący ruch. Nawet bardzo.

Nie byłbym bardzo zdziwiony, gdyby teraz Witt dokonał jakiegoś mentalnego trójskoku w tył i stanął po stronie Grodziska. Ten typ lubi strzelać samobóje w sytuacji, gdy meczyk układa się zbyt pomyślnie.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
matmax
Posty: 1606
Rejestracja: 4 kwie 2013, 21:09
NIM: 442028
Kontakt:

Re: Proklamacja Królewska — Awara Scholandzka

Post autor: matmax »

Biuro premiera Scholandii z uwagą śledzi sytuację wokół Awary. W pobliskich miejscowościach na terenie Scholandii utworzono centra koordynacji, mające na celu obserwację ewentualnych ruchów wojsk i szybką reakcję na takowe.

Nie zaobserwowano jak na razie wzmożonych ruchów w pobliżu wyspy, ale jak donoszą media sarmackie, w innej części akwenu odbywały się misje zwiadowcze.
Mat Max von Salvepol
Daniel von Witt pisze: 13 sty 2019, 02:15 Liczy się adrenalinka xD i na tym może już poprzrstane, chociaż głowa pełna jest myśli tym, co tu poruszone zostało nie mówiąc już nawet o tym, co zakryte.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polityka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości