Reguły postępowania - Wydział II Cywilny

Sprawy o roszczenia majątkowe i niemajątkowe między osobami fizycznymi i prawnymi, a także w innych sprawach nie zastrzeżonych do właściwości innego wydziału.
Martin van Buuren

Reguły postępowania - Wydział II Cywilny

Post autor: Martin van Buuren »

REGUŁY POSTĘPOWANIA
PRZED SĄDEM KSIĄŻĘCYM
WYDZIAŁ II CYWILNY

Przedstawiane reguły są wyrazem praktyki i nie mają charakteru wiążącego. Sąd Królestwa w drodze uchwały może ustalać reguły postępowania sądowego w zakresie, w jakim postępowanie to nie jest uregulowane Konstytucją Królestwa, ustawami federalnymi lub dekretami królewskimi, a w odniesieniu do sądów krajowych także właściwym prawem krajowym, przy czym sąd rozpoznający sprawę może odstąpić od tak przyjętych reguł postępowania, jeżeli w okolicznościach konkretnej sprawy wymaga tego należyty wymiar sprawiedliwości. Nadto w kwestiach nie uregulowanych ani w ustawodawstwie, ani w regułach postępowania sądowego, o trybie postępowania decyduje sędzia przewodniczący

1. Sprawy.
W Wydziale II Cywilnym rozpatrywane są sprawy cywilne o roszczenia majątkowe i niemajątkowe. Do spraw majątkowych zaliczają się m.in. sprawy o zadośćuczynienie z powodu wyrządzonej szkody. Natomiast do spraw o roszczenia niemajątkowe zalicza się przede wszystkim (najczęściej występujący w Dreamlandzie typ spraw) sprostowanie nieprawdy oraz przeprosiny. Ponadto w Wydziale II Cywilnym rozpatrywane są sprawy nie przydzielone do żadnego innego wydziału.

2. Uczestnicy postępowania.
Głównym uczestnikiem postępowania w Wydziale II Cywilnym jest powód i pozwany. Powód jest to osoba, która złożyła pismo wszczynające postępowanie (tutaj pozew), natomiast analogicznie pozwanym jest osoba, przeciwko której pismo to zostało złożone. Powodem oraz pozwanym może być osoba fizyczna bądź osoba prawna. Do osób fizycznych zaliczamy wszystkich zarejestrowanych w Centralnym Rejestrze Mieszkańców, natomiast do osób prawnych wszystkich figurujących w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw. Czyli de facto nie można pozwać firmy, czy osoby, która w żadnym z rejestrów nie figuruje, ale jednocześnie żadna firma czy osoba, która nie figuruje w żadnym rejestrze nie może być powodem. Reasumując - uczestnikiem postępowania może być osoba zarejestrowana w CRM albo CRiP.

3. Przewód sądowy.
Przewód sądowy jest wszczynany na wniosek konkretnego podmiotu. Po wpłynięciu pisma procesowego, sąd bada jego poprawność pod względem formalnym i merytorycznym. Należy pamiętać, aby pozew zawierał wszystkie elementy wymagane do postanowienia o wszczęciu postępowania przed sądem. Pierwszym krokiem w postępowaniu sądowym jest wezwanie pozwanego do odniesienia się do pozwu. Jeżeli pozwany w wyznaczonym terminie nie odniesie się do pozwu, sąd może zakończyć przewód i uznać w całości żądania strony powodowej. Jeżeli jednak pozwany odniesie się w terminie do pozwu, sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. Po jego zakończeniu następuje czas na odniesienie się do złożonych dowodów bądź od razu do składania oświadczeń końcowych w sprawie. Po złożeniu oświadczeń końcowych przez strony, bądź upływie wyznaczonego terminu, sąd zamyka rozprawę i ogłasza wyrok na Liście Dyskusyjnej Królestwa.

4. Zażalenia.
Od wyroków wydanych przez sąd I instancji przysługuje termin 7 dni na złożenie apelacji. Dokonuje się jej za pośrednictwem organu wydającego wyrok, używając do tego celu pocztę elektroniczną. Warunkiem przyjęcia apelacji jest jej poprawne sformułowanie i przesłanie do Prezesa Sądu w odpowiednim terminie.

Wzory pism wnoszonych w Wydziale II Cywilnym znajdują się w temacie "Wzory pism wnoszonych do Kancelarii Sądu Książęcego".
Zablokowany

Wróć do „Wydział II Cywilny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości