Święto Narodzenia i Święto Ikon

Dyskusje na każdy temat.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13170
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Buuren (Furlandia), Elder (Luskania)
Kontakt:

Święto Narodzenia i Święto Ikon

Post autor: Daniel von Witt »

Mieszkańcy Zjednoczonego Księstwa,

do katalogu dni wolnych od pracy włączone zostały dwa grudniowe dni, które nazwano świętami, jednakże nie są one świętami państwowymi i nie można ich nazywać świętami religijnymi. Mimo to wiążą się one z pewną doktryną filozoficzną i tradycją dreamlandzką. Sąd to: 25 grudnia (Święto Narodzenia) i 26 grudnia (Święto Ikon). Należy wyjaśnić symbolikę i znaczenie tych świąt oraz motywy doboru dat.

Święto Narodzenia – 25 grudnia
W kulturze dreamlandzkiej ze względu na pionierskość przedsięwzięcia i wszystkie tego konsekwencje odczuwane w całym Mikroświecie wspomina się moment narodzenia Dreamlandu wyznaczony na 1 sierpnia 1998 roku wg kalendarza gregoriańskiego, od którego z kolei w Dreamlandzie liczy się czas przypominając co roku ile to już lat minęło od tamtej pory. Rozwijająca się z biegiem tych lat nauka historii mikronacyjnej także na tej podstawie dzieli kalendarz: na erę przedinternetową oraz erę internetową, rozdzielone wymienioną datą. Cześć oddawana narodzeniu i celebrowana rokrocznie podczas sierpniowych upałów zostanie w Zjednoczonym Księstwie przeniesiona na grudniową porę.

Święto Ikon – 26 grudnia
Podczas wakacji wyszliśmy w Unii Saudadzkiej z inicjatywą uhonorowania wybitnych postaci piętnastolecia istnienia Królestwa. Ikony Piętnastolecia wyróżniono złotymi i srebrnymi monetami, które częściowo zostały rozdysponowane na przełomie sierpnia i września. Wypadki realne nie pozwoliły dokończyć wtedy sprzedaży. Monety te trafią więc na wystawę Ikon w Zamku Niskim Agendart w stolicy Zjednoczonego Księstwa i od Święta Ikon będzie je można oglądać oraz nabywać. Święto Ikon wiąże się z wspomnieniami osób zasłużonych dla Królestwa, zarówno ustałych jak i aktywnych. Z tej właśnie przyczyny nie może polegać ono na oddawaniu czci komukolwiek. Święto Ikon powinno być więc radosnym świętem wszystkich Dreamlandczyków, dążących do „świętości” mikronacyjnej poprzez uczynki budowy naszego państwa i jego potęgi w sposób właściwy własnym aspiracjom i pomysłom.

Reasumując: Święto Narodzenia – bardziej nostalgiczne, czczące ideę mikronacjonalizmu i pionierskość wynikłego z tego przedsięwzięcia w Polsce. Święto Ikon – bardziej radosne, optymistyczne, zabawowe, nastawione na pamięć o wielkich i małych budowniczych Dreamlandu.

Chciałbym, aby te uniwersalne święta miały moc folkloryzacji życia kulturowego w Zjednoczonym Księstwie, ubogacały je i wiązały się z inicjatywami społecznymi, być może powstaniem pewnych zwyczajów. Być może także kiedyś rozwinęłaby się z tego pewna doktryna chociażby na wzór konfucjańskiej, w której występowałby element pamięci o przodkach i dążenie do doskonałości. Być może.

Natomiast mówiąc o motywie wyboru dat tych świąt to wydaje się on oczywisty. 25. i 26. grudnia większość z nas ma wolne od swoich codziennych zajęć. Tak jak wiele wymarłych i obecnych religii korzystało i korzysta z przełomu roku i przesilenia zimowego w swoich wierzeniach tak przez symbolizm i analogię Furlandia i Luindor dodają do tego swoje trzy grosze. Ponadto święta te mają charakter neutralny wobec wyznań rzeczywistych i wirtualnych, gdyż jak powiedziałem intencją jest, aby współtworzyły pewną doktrynę, a nie dogmaty religijne.

Mam tym samym nadzieję, że te święta zaimplementują się łatwo w życie w Zjednoczonym Księstwie i już wkrótce będziemy sobie z ich okazji składać serdeczne życzenia.

(-) Daniel markiz von Witt
Książę Zjednoczonego Księstwa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy mieszkańców i gości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość