Mikronacje - słów kilka

Jesteś tutaj nowy? Przywitaj się, przedstaw się i zobacz jak możesz rozpocząć życie w naszej Prowincji.
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13215
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Mikronacje - słów kilka

Post autor: Daniel von Witt »

Obrazek
Witaj Przybyszu,

właśnie rozpocząłeś przeglądanie Poradnika dla Nowicjuszy, który został opracowany dla Ciebie, abyś lepiej zrozumiał istotę zabawy w mikronacjach oraz mógł poznać specyfikę życia w Unii Saudadzkiej.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią tego wątku – zajmie Ci to tylko kilka minut, a na pewno jego lektura okaże się przydatna.

Mikronacja? A co to takiego?
Niezwykle ważne jest zrozumienie istoty mikronacji. Mikronacją (państwem wirtualnym) jest społeczność internetowa symulująca państwo w warunkach wirtualnych. Cechami wszystkich państw są ludzie, władza oraz terytorium. W mikronacjach wszyscy (ludzie) tworzymy i sprawujemy władzę (polityka) oraz realizujemy własne ambicje i pomysły na wybranym gruncie życia społeczno-gospodarczego (zarządzanie terytorium). Mianem terytorium trzeba też określić nasze miejsce w Internecie – strony internetowe, fora i listy dyskusyjne danej mikronacji to także jej terytorium. Dlatego tutaj – na stronach www i forum dyskusyjnym toczy się życie mikronacji.

Czy mikronacja to gra?
Mikronacja nie jest grą. Gra jest programem komputerowym, który zaprojektowano tak, abyś zrealizował cel jaki został przed Tobą postawiony. W grze trzeba wykonać takie czynności, jakie ona od Ciebie wymaga. Ponadto grać możesz samodzielnie i zespołowo, ale nawet grając zespołowo masz cel postawiony Ci przez grę. Mikronacja jest rzeczywistością alternatywną, w której Ty jesteś jej projektantem – sam stawiasz sobie oraz innym cele, realizujesz się tak jak sam tego chcesz. Możesz sam tworzyć takie rzeczy na jakie masz ochotę, a ile osiągniesz to zależy wyłącznie od Ciebie, gdyż mikronacja nie ma końca tak jak każda gra. Ponadto w mikronacji ważna jest komunikacja. Mikronacja opiera się na relacjach z innymi mikronautami. Wypowiadanie się, przedstawianie swoich dokonań i wykonanych rzeczy oraz prowadzenie rozmów są ścisłym elementem życia w mikronacji.
Mikronacja to komunikacja. Podstawowym kanałem komunikacji jest forum dyskusyjne. Komunikowanie się w mikronacji to wykonywanie co najmniej z następujących czynności: (1) wypowiadanie się na forum; (2) prezentowanie własnych dokonań; oraz (3) poznawanie innych osób dzięki rozmowie.
Jak wygląda mikronacja?
Jak wygląda Polska? Z czym kojarzy Ci się Polska? Prawdopodobnie masz teraz w myślach obrazy. Obraz jej obszaru, czyli miejsca na mapie świata. Obraz jej symboli oraz dziesiątki, setki czy nawet tysiące innych obrazów składających się na jej wygląd. Bo każdy kraj wygląda tak, jak wygląda i toczy się życie na jego obszarze.
Mikronacja wygląda tak, jak wygląda i toczy się życie na jej forum dyskusyjnym i stronach internetowych, ponieważ wiesz już, że są one jej obszarem.
Powtórzmy rzecz bardzo ważną. Mikronacja wygląda tak, jak wygląda i toczy się życie na jej forum dyskusyjnym i stronach www. Mikronacja to komunikacja i jeśli włączysz się w życie mikronacji wówczas masz olbrzymi wpływ na to, jak ona wygląda i jak toczy się jej życie!
Czym jest forum dyskusyjne mikronacji?
Możesz współtworzyć życie mikronacji tak jak chcesz, jeżeli będziesz aktywny na jej forum.
Forum dyskusyjne jest nie tylko kanałem komunikacji. Pamiętasz, że jest obszarem państwa? Jeżeli tak, możesz na nim zrobić absolutnie wszystko! Forum może być ulicami stolicy, na których zrobisz wiec polityczny. Forum może być Twoim domem, w którym zorganizujesz przyjęcie. Forum może być siedzibą Twojej firmy, w której będziesz produkował samochody według własnego projektu. Forum jest miejscem olbrzymich możliwości wyrażenia siebie i swoich pasji – korzystaj z niego bardzo często i twórz życie mikronacji.

Dobrze. Ale jak zacząć?
Na początku wspomnieliśmy, że jesteś w Unii Saudadzkiej. Unia Saudadzka jest jedną z czterech prowincji Królestwa Dreamlandu. Królestwo Dreamlandu to najstarsza polska mikronacja. Istnieje od 1998 roku. Aby zamieszkać w Unii Saudadzkiej, a tym samym w Dreamlandzie powinieneś wykonać następujące kroki:
 • 1. Ustal swoje wirtualne dane osobowe – wystarczy imię, jednak dla większej i poprawnej rozpoznawalności warto jest ustalić jeszcze nazwisko, a także praenomen, czyli przedrostek przed nazwiskiem. Najpopularniejszymi są np. van, van der, czy von.
  2. Rejestracja na stronie głównej Królestwa Dreamlandu – gdzie podasz swoje dane osobowe i wybierzesz Unię Saudadzką jako miejsce zamieszkania. Podczas rejestracji zdecydujesz również, czy chcesz otrzymać obywatelstwo Dreamlandu czy prawo stałego pobytu. Główną różnicą między nimi jest to, że obywatel ma pełne prawa wyborcze i obywatelskie.
  3. Rejestracja na forum dyskusyjnym Królestwa Dreamlandu – gdzie podasz swoje dane osobowe – nie musisz jednak podawać kompletnego imienia i nazwiska, wystarczy że oznaczysz swój profil na forum w sposób jasny, by inni wiedzieli który profil na forum wiąże się z wpisem w Centralnym Rejestrze Mieszkańców na stronie głównej.
  4. Pierwszy post na forum – to wiadomość powitalna z krótkim przedstawieniem się, w której warto powiedzieć kim jesteś (swoje wirtualne dane osobowe), jakie są Twoje zainteresowania, co chciałbyś robić w Królestwie. Na pewno także jeżeli masz jakiekolwiek pytania powinieneś je zadawać. Zawsze znajdzie się osoba, która pomoże, odpowie na pytanie lub wskaże źródła informacji. Pierwszy post najlepiej umieścić tutaj.
  5. Kontakt z „sąsiadami” – na subforum Unii Saudadzkiej możesz znaleźć podstawowe informacje i odnośniki do stron o swojej prowincji oraz porozmawiać z „sąsiadami”, czyli innymi jej mieszkańcami. Zalecamy kontakt z Namiestnikiem Koronnym, do którego namiary znajdziesz tutaj. Pomoże Ci odnaleźć się w Unii Saudadzkiej.

Jak będzie wyglądać moje wirtualne życie?
Kiedy zostaniesz mieszkańcem Unii Saudadzkiej pamiętaj, że jesteś w miejscu, w którym możesz realizować swoje marzenia i pomysły. Dla pełniejszego odnalezienia się w życiu Prowincji warto, abyś:
 • -----> podjął kontakty z innymi mieszkańcami. Warto rozmawiać – na stronie głównej Królestwa jest dla Ciebie dostępna baza kontaktów do mieszkańców – Centralny Rejestr Mieszkańców – znajdziesz tam namiary do Twoich wirtualnych rodaków. Korzystaj z niej śmiało. Na forum natomiast podaj np. swoje GG. W mikronacjach najważniejsza jest komunikacja i nawiązywanie znajomości – dzięki temu poznasz wielu ludzi o pokrewnych zainteresowaniach;
  -----> regularnie przeglądał forum dyskusyjne – poznaj jego strukturę, zobacz jak pogrupowano działy i poszczególne wątki, a tym samym gdzie mogą być potencjalnie interesujące Cię miejsca i informacje. Dużo czytaj, poznawaj bieżące jak i przeszłe wydarzenia. Pisz w tematach, które Cię intrygują. Pytaj, podejmuj dyskusję;
  -----> korzystaj z kanału IRC – to czat Królestwa, na którym spotykają się mieszkańcy i mogą prowadzić publiczne i prywatne rozmowy w czasie rzeczywistym – tam także toczy się życie Królestwa i często poznasz ludzi i fakty, których nie widać na forum lub których tam nie znajdziesz – będą to także bezcenne wskazówki;
  -----> udaj się do władz – listę kontaktową do aktualnie rządzących ludzi w państwie masz tutaj – jeżeli interesujesz się daną sferą aktywności państwowej na pewno powinieneś skontaktować się z Królem, Premierem, posłami, Namiestnikami Koronnymi. Warto, ponieważ mają oni bieżący ogląd na sytuację w kraju;
  -----> zostań twórcą i realizuj swoje pomysły – jak to robić? Wszystko co możesz wykonać przy pomocy komputera i Internetu możesz wykorzystać w mikronacjach. Twórz własne wątki na forum dyskusyjnym, opisuj swoje pomysły, inicjatywy, działania. Możesz wykorzystać swoje różne zdolności – literackie, artystyczne, graficzne, informatyczne, prawnicze, specjalistyczne w innych dziedzinach i wiele innych – wszystko zależy jaki sam jesteś i co chcesz robić. Pochwal się nimi na forum – pracuj dla własnej satysfakcji i uznania społecznego, na które na pewno możesz liczyć.

Podsumowanie
Niniejszy Poradnik dla Nowicjuszy powstał na forum, gdyż wiesz, że to centrum życia Królestwa. Ty także możesz przyczyniać się do jego udoskonalania – zgłaszaj tutaj swoje sugestie i propozycje jego ubogacenia. Zadawaj pytania. Po uzyskaniu odpowiedzi na każde z nich nabierał będziesz coraz większej pewności siebie.

Powodzenia!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Program START - Poradnik dla nowicjuszy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość