[GONIEC] Podążać inną drogą

Twórczość artystyczna, badania naukowe, spekulacje filozoficzne.
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

[GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Drodzy czytelnicy,
artykuł ten miał być pierwszym ukazanym na łamach nowej gazety "Goniec Alizoński". Jednakże z powodu dalszych prac nad upiększeniem strony wydawcy, pozwolę sobie popełnić tekst na forum. Gazeta będzie otwarta na wszelkie głosy i artykuły. Tymczasem zapraszam do czytania i komentowania.
Florian von Stettin

To był bodajże chyba grudzień. Cały naród oczekiwał na decyzję Konwentu, nie mając zupełnie pojęcia, kto obejmie tron w Ekorre. Ja widząc pewne ruchy w Sarmacji, snułem domysły. Nie myliłem się. Na króla wybrano Roberta Fryderyka, postać z pewnością kontrowersyjna. Wzniosło się larum.

Na moim stole pojawiły się dwie propozycje: przyłączyć się do protestującego motłochu albo zostać marszałkiem królewskim. Pierwsza z nich była niezwykle kusząca, w końcu bycie rewolucjonistą, populistą to rzecz bardzo wygodna. Rzucasz kamieniami w pałac i czekasz tylko aż król się wścieknie i wezwie straż pałacową. Wtedy możesz wyjść jeszcze na męczennika. A jak jeszcze król pochodzi z kraju powszechnie znienawidzonego. Druga propozycja była bardziej wymagająca. Z jednej strony splendor, z drugiej ustawienie się w zdecydowanej kontrze do motłochu i liczenie się ze społecznym ostracyzmem. Moje obawy zdaje się były na wyrost, w końcu taki markiz Ingawaar też był marszałkiem, szeptał Alfredowi, jak ostatecznie rozwiązać kwestię elderlandzką. To był brzydki numer, ale po dawnych waśniach między Wittem a nim ani śladu. Doprawdy pamięć ludzka jest krótka, a jeśli już wybiega dalej to bardzo wybiórcza.

Trudno iść drogą dawno nieprzemierzaną, my postanowiliśmy podjąć to ryzyko. Z dala od harców augustiańskich i komunistycznych krzykaczy budujemy własną siłę opartą o młodzież oraz jej zapał i zdrowy rozsądek. Jeśli Rada Księstwa dozwoli, Unia Saudadzka będzie pierwszym poligonem doświadczalnym, w który tchniemy ducha zmian, wypierając powietrze zgniłe.

Zdaję sobie sprawę z tego, że będziemy obiektem ataków. Będą nam wytykać moje rządy, przodować w tym będzie podnosząca łeb frakcja republikanów, których ego przewyższa rozmiary naszego nieszczęśliwego kraju. Będą nam zarzucać lizusostwo, to augustianie i ich madagaskarskie zwyczaje. Nie przejmujmy się nimi. Wytyczajmy nowe szlaki a przede wszystkim pracujmy, dla lepszego Dreamlandu.
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Andrzej »

Z tym "motłochem" to powiało szurostwem.
po dawnych waśniach między Wittem a nim ani śladu. Doprawdy pamięć ludzka jest krótka, a jeśli już wybiega dalej to bardzo wybiórcza
To łączenie się dla wspólnej sprawy ponad podziałami jest nie w porządku? Also Witt niby chciał uwalić RCA ale skutecznie torpedował wszystkie poważne pomysły na to jak to ogarnąć i skutecznie rozmontował antyvonthorńską opozycję. Thanks for nothin'.
Unia Saudadzka będzie pierwszym poligonem doświadczalnym, w który tchniemy ducha zmian, wypierając powietrze zgniłe
Ale wiesz, że bez diversity zjedziecie w KD na poziom aktywności jak w Wandystanie? XD
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Jezusicek pisze: 29 sty 2019, 10:08 Ale wiesz, że bez diversity zjedziecie w KD na poziom aktywności jak w Wandystanie? XD
Krótka uwaga, zanim pobiegnę na autobus. Nikt tu nie mówi o wypychaniu Wittów ani kogoś z kim się nie zgadzamy. W grupie siła, po prostu dodamy swoje trzy grosze do klimatu :)
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Andrzej »

Florian von Stettin pisze: 29 sty 2019, 10:24
Jezusicek pisze: 29 sty 2019, 10:08 Ale wiesz, że bez diversity zjedziecie w KD na poziom aktywności jak w Wandystanie? XD
Krótka uwaga, zanim pobiegnę na autobus. Nikt tu nie mówi o wypychaniu Wittów ani kogoś z kim się nie zgadzamy. W grupie siła, po prostu dodamy swoje trzy grosze do klimatu :)
Dobrze, że nie jesteście za "wypychaniem" chociaż sami mówiliście mi żebym sobie stąd poszedł ;)
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Daniel von Witt
Posty: 13223
Rejestracja: 5 cze 2012, 15:38
Numer GG: 41404078
NIM: 877416
Lokalizacja: Bekka-Heach (Rolandia)
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Daniel von Witt »

Znowu pyszalkowate podejście zerojedynkowe. Albo splendor przy Jego Okupacji albo motloch i populisci. Albo świeżość albo zgnilizna. Świat tak nie wygląda. To Wasze fantazje i życzenia.

(-) Daniel von Witt
Awatar użytkownika
Chamberlain
Posty: 1956
Rejestracja: 16 maja 2016, 19:46
Numer GG: 62994040
NIM: 866253
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Chamberlain »

Florian von Stettin pisze: 29 sty 2019, 09:47 Zdaję sobie sprawę z tego, że będziemy obiektem ataków. Będą nam wytykać moje rządy, przodować w tym będzie podnosząca łeb frakcja republikanów
Nie będzie, ale nie dlatego, by nie "podnosiła łba", bo jak najbardziej podnosi, ale dlatego, że Wasze rządy, panie Stettin, to już jednak mało istotna zaprzeszłość. Poza tym nie byliście najgorsi na tle różnych Oskarów i Porfavorów. Umieściłbym was w ścisłym TOP3 premierów, tuż za mną i JKW Alfredem, moim mistrzem zła.
- - William diuk Chamberlain-Schlesinger
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Chamberlain pisze: 29 sty 2019, 12:52 Umieściłbym was w ścisłym TOP3 premierów, tuż za mną i JKW Alfredem, moim mistrzem zła.
Skromni jesteście :)
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Jezusicek pisze: 29 sty 2019, 10:25 Dobrze, że nie jesteście za "wypychaniem" chociaż sami mówiliście mi żebym sobie stąd poszedł ;)
Jeszcze jedno, uściślijmy sobie coś. Nikt cię nie wygonił z Dreamlandu, ty sam się z niego wypisałeś. Nie tylko poprzez rzucenie obywatelstwem, ale i swoje zachowanie. Pomimo tego, jak obscenicznie się zachowywałeś przez cały ten okres, starałem się szukać pozytywów w Twojej osobie. Po ostatnim numerze granice zostały przekroczone, dlatego lepiej będzie, jak po prostu przeniesiesz się do Wandystanu, tam pogadasz wreszcie z ludźmi na swoim poziomie. Nie udawaj, że nie jesteś desperatem, sam z pewnością wiesz, że w MW kiła i mogiła. Jak to ludzie się zmieniają...
Awatar użytkownika
Алоиз Нишемангоҳ
Posty: 355
Rejestracja: 10 lis 2010, 14:10
Numer GG: 4917991
NIM: 732103
Lokalizacja: Genoße-Wanda-Stadt
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Алоиз Нишемангоҳ »

Florian von Stettin pisze: 30 sty 2019, 14:11 (...) lepiej będzie, jak po prostu przeniesiesz się do Wandystanu, tam pogadasz wreszcie z ludźmi na swoim poziomie. Nie udawaj, że nie jesteś desperatem, sam z pewnością wiesz, że w MW kiła i mogiła.
Z całym szacunkiem, nie chcę się wtrącać w spór personalny, ale mam wrażenie że z wypowiedzi Szanownego Pana da się odczytać niechęć do Mandragoratu Wandystanu, uprzedzenie wynikające, jak sądzę, z nieznajomości Ojczyzny Mikronacyjnego Proletariatu. Opieranie się na stereotypach i popularnych opiniach to nie grzech – wszyscy czasem to robimy. Zachęcałbym jednak do zapoznania się osobiście z realiami życia Mandragoratu, do zapisania się na Listę Dyskusyjną MW i udziału w dyskusji. Nie gryziemy.
ppłk Alojzy Pupka
Awatar użytkownika
Aleksander
król-senior
Posty: 5756
Rejestracja: 1 sty 2017, 22:00
NIM: 435954
Herb: a13
Lokalizacja: Tauzen
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Aleksander »

Trzeba przyznać, że Wandystan to miejsce bardzo interesujące. Myślę, że koniecznie wybiorę się na urlop do GWS albo Precelkhandy.
(-) Alexander, r.s.
Awatar użytkownika
Karolina Aleksandra
król-senior
Posty: 1954
Rejestracja: 25 wrz 2012, 20:23
NIM: 430209
Herb: k14
Lokalizacja: Ekorre
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Karolina Aleksandra »

Dosyć ciekawy debiut, jestem ciekawa, co dalej. Natomiast tekst jest dosyć chaotyczny. Ładna deklaracja, która niczego nie wyjaśnia. Dlaczego narrator (a więc zapewne alter ego autora) zgodził się zostać Marszałkiem Dworu, a potem zrezygnował? Czym jest właściwie droga nieprzemierzana? Droga środka?

KA
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Karolina Aleksandra pisze: 30 sty 2019, 15:50 Droga środka?
Aurea mediocratis :)
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Andrzej »

Raczej centryzm/symetryzm ;)
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
Awatar użytkownika
Stanisław Dmowski
Posty: 1783
Rejestracja: 17 maja 2018, 09:04
NIM: 318196
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Stanisław Dmowski »

Myślę, że gdy wreszcie będę miał zasłużone wolne, podejmę się napisania krótkiej pracy nt. zagadnień poglądowych. Trochę traktowania o wolności, tradycji i państwie w odniesieniu zarówno do realnych jak i mikronacyjnych teoretyków. Tylko czekać na wolne :)
Awatar użytkownika
Andrzej
Król Dreamlandu i Scholandii
Posty: 2879
Rejestracja: 10 maja 2017, 16:19
NIM: 283468
Kontakt:

Re: [GONIEC] Podążać inną drogą

Post autor: Andrzej »

Florian von Stettin pisze: 30 sty 2019, 18:00
Myślę, że gdy wreszcie będę miał zasłużone wolne, podejmę się napisania krótkiej pracy nt. zagadnień poglądowych. Trochę traktowania o wolności, tradycji i państwie w odniesieniu zarówno do realnych jak i mikronacyjnych teoretyków. Tylko czekać na wolne :)
Z zainteresowaniem i chęcią czytnę.
Andrzej, przedostatni (?) król Dreamlandu i Scholandii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i nauka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość