Wydział III Administracyjny - reguły postępowania

Federalne sprawy administracyjne, rozpoznawane w I instancji.
Robert I, RS.
król-senior
Posty: 605
Rejestracja: 22 cze 2010, 10:09
Numer GG: 3258225
NIM: 833216
Herb: r02
Lokalizacja: Ekorre, Książęce Miasto Buuren
Kontakt:

Wydział III Administracyjny - reguły postępowania

Post autor: Robert I, RS. »

I. Sprawy.
W Wydziale III Administracyjnym rozpoznawane są skargi na decyzje organów administracyjnych oraz na ich bezczynność. Skargi na decyzje składa się gdy są one zdaniem skarżącego nie zgodne z prawem. Skargi na bezczynność można złożyć, jeżeli dany organ administracyjny jest zobowiązany przez prawo podjąć jakieś działanie, a mimo to tego nie czyni.

II. Uczestnicy postępowania.
Uczestnikami postępowania (procesu) administracyjnego są strony: skarżący i skarżony organ administracji. Skarżony może być organ który wydał zaskarżoną decyzję lub dopuścił się bezczynności. Skarżącym może być każdy kto był członkiem postępowania administracyjnego albo jego praw lub obowiązków dotyczy wydana decyzja lub istniejąca bezczynność. Jeżeli w danym wypadku przewidziano administracyjną instancję odwoławczą, skarga do Sądu dopuszczalna jest dopiero po wykorzystaniu administracyjnego postępowania odwoławczego, chyba że skarżący wykaże w skardze, że nie mógł skorzystać z odwołania w tym trybie.

III. Opłaty.
Opłata za wniesienie skargi administracyjnej wynosi 500 D. Należy ją wnieść na rachunek Sądu Prowincji (A93644). Dowód wpłaty należy dołączyć do skargi. Skarga nieopłacona nie zostanie zarejestrowana i rozpatrzona przez sąd - zostanie zwrócona bez wzywania do uiszczenia opłaty.
Skarżący może wnieść o zwolnienie z opłaty w całości lub w części - wówczas najpóźniej w piśmie procesowym (skardze) powinien wykazać, że nie posiada majątku ani możliwości zarobkowych wystarczających do poniesienia opłaty. O zwolnieniu orzeka Sąd postanowieniem, na które służy zażalenie.

IV. Przewód sądowy.
Po wpłynięciu pozwu Sąd bada jego poprawność formalną. Przede wszystkim powinien sprawdzić, czy podmioty postępowania (czyli powód i pozwany) mogą uczestniczyć w procesie zgodnie z powyższymi zasadami, oraz czy zostały wypełnione wszystkie pola formularza urzędowego. W zarzutach należy wskazać skarżoną decyzję lub bezczynność a w uzasadnieniu na czym polega niewłaściwość.
Sąd rozpoczyna proces od wezwania skarżonego organu administracyjnego do wniesienia odpowiedzi na skargę (zwykle termin wynosi 7 dni). Jeżeli odpowiedź nie nadejdzie w terminie, Sąd może uznać, iż skarżony organ administracji w całości zgadza się ze skargą. Wówczas możliwe jest już wydanie orzeczenia bez przeprowadzania dalszego postępowania. Mimo to zazwyczaj proces będzie kontynuowany w celu przedstawienia Sądowi wniosków dowodowych. W procesach administracyjnych na organie administracyjnym spoczywa obowiązek szczególnej staranności wynikający z samego faktu, że organ dysponuje określonym zakresem władzy publicznej, jednakże ciężar dowodzenia określonej okoliczności ciąży na skarżącym.
Po przedstawieniu wniosków dowodowych Sąd wyznacza termin na składanie oświadczeń końcowych, po czym postępowanie sądowe zostaje zamknięte. Zamkniętą rozprawę kończy wyrok ogłoszony publicznie, czyli na Liście Dyskusyjnej Królestwa Dreamlandu.

V. Zaskarżenie.
Od wyroków wydanych w sprawach administracyjnych przysługuje środek zaskarżenia w postaci apelacji, którą należy wnieść w ciągu 7 dni od ogłoszenia wyroku w Gabinecie Prezesa Sądu Królestwa. Sprawy w II instancji są rozpatrywane przez Sąd Królestwa.
Zablokowany

Wróć do „Wydział III Administracyjny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości