SK 2013/4/P [Korona]

Sprawy o udzielenie odpowiedzi na pytania prawne, a także w przedmiocie uchwał o ustalenie reguł postępowania i sprawy dyscyplinarne.
Awatar użytkownika
Marcin Mikołaj
król-senior
Posty: 1302
Rejestracja: 29 gru 2011, 14:52
Numer GG: 6042777
NIM: 906544
Lokalizacja: Domena Królewska - Ekorre; Zjednoczone Księstwo - Książęce Miasto Buuren
Kontakt:

SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Marcin Mikołaj »

WNIOSEK
O UDZIELENIE ODPOWIEDZI NA PYTANIE PRAWNE


I. Wnioskodawca
Imię i nazwisko/Nazwa: Marcin Mikołaj
Prowincja/Kraj (dla podmiotów zagranicznych): Domena Królewska
Adres poczty elektronicznej: krol[at]dreamland.net.pl
Numer NIM/CRIP (jeżeli podmiot dreamlandzki): 906544

II. Pytanie prawne
Czy Król ma prawo odmówić mianowania wskazanego przez Premiera kandydata na ministra?

III. Uzasadnienie
Art. 28 Konstytucji określa uprawnienie Korony do powołania i odwołania Premiera oraz na jego wniosek Ministrów Korony. Artykuł Konstytucji pozwala także na samodzielne odwołanie ministra co wydaje się rzeczą naturalną skoro tworzą Rząd Królewski. Ustawa zasadnicza expressis verbis nie mówi czy Król może przedłożoną kandydaturę odrzucić, czy zostaje zredukowany do organu akceptującego przedłożone kandydatury. Powstała w związku z tym wątpliwość zmusza Koronę do zadania pytania prawnego Wysokiemu Sądowi.

IV. Opłata
http://www.sgataman.info/api/bank_det.p ... 75a9c9878f

(-) Marcin I Mikołaj, R.
Awatar użytkownika
Edward I Artur
król-senior
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2013, 11:29
NIM: 365924
Kontakt:

Re: Pytanie prawne

Post autor: Edward I Artur »

ZARZĄDZENIE
PREZESA SĄDU KRÓLESTWA

z dnia 22lipca 2013 roku

I. Wniosek przyjąć jako należycie opłacony.

II. Sprawę zarejestrować pod sygnaturą SK 2013/4/P.

III. Sprawę skierować do rozpoznania w Wydziale V Prezydialnym Sądu Królestwa w pełnym składzie:
(1) SSK Edward Artur, RS. - przewodniczący;
(2) SSK Robert, RS.

(-) prof. jur. net. Edward A. Krieg, RS.
Prezes Sądu Królestwa
Awatar użytkownika
Edward I Artur
król-senior
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2013, 11:29
NIM: 365924
Kontakt:

Re: SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Edward I Artur »

ZARZĄDZENIE
z dnia 22 lipca 2013 roku

I. Otworzyć rozprawę w sprawie z wniosku Jego Królewskiej Mości o udzielenie odpowiedzi na pytanie prawne.

II. Wyznaczyć Prokuratorowi Generalnemu jako rzecznikowi interesu publicznego termin 7 dni na złożenie oświadczenia w sprawie.

III. Wezwać do udziału w sprawie Premiera Rządu Królewskiego i wyznaczyć mu termin 7 dni na złożenie oświadczenia w sprawie.

IV. Dalsze czynności w sprawie podjąć po złożeniu oświadczeń przez Prokuratora Generalnego Królestwa i Premiera Rządu Królewskiego albo po bezskutecznym upływie wyznaczonych terminów.

(-) Edward A. Krieg
Awatar użytkownika
Dino von Djokić-Krieg
Posty: 156
Rejestracja: 27 kwie 2013, 12:58
NIM: 482866
Lokalizacja: Morland, Satrina
Kontakt:

Re: SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Dino von Djokić-Krieg »

Wysoki Sądzie,

Prokurator Generalny Królestwa oświadcza, iż wykładnia semantyczna art. 28 Konstytucji Królestwa Dreamlandu jednoznacznie wskazuje, iż premier i ministrowie tworzą Rząd Królewski. Jest to rząd, który nie może powstać bez zgody czy wbrew Królowi. Ww. artykuł mówi wprost:

"Artykuł 28.
1. Rząd Królewski składa się z Premiera, kierującego pracami Rządu, oraz ministrów.
2. Król powołuje i odwołuje Premiera, a na jego wniosek poszczególnych ministrów; Król może samodzielnie odwołać ministra."

W związku z powyższym wydaje się naturalne, że Król może nie zgodzić się na powołanie ministra, tak samo jak dowolnie może odwołać ministra, gdy uzna to za stosowne, wszak jest to Jego Rząd.
(-) Dino wicehrabia von Djokić-Krieg
Fabiola de Willibald
Posty: 227
Rejestracja: 27 wrz 2010, 12:01
Numer GG: 5426719
NIM: 374443
Lokalizacja: Elsynor
Kontakt:

Re: SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Fabiola de Willibald »

Wysoki Sądzie,

Jako Premier Rządu Królewskiego, nie mogę się zgodzić ze swoim przedmówcą. Konstytucja jasno określa, że Król powołuje i odwołuje poszczególnych ministrów na wniosek Premiera, nadając mu równocześnie prawo do samodzielnego odwołania ministra. W momencie gdy przyzna się również Królowi prawo do decydowania kto ma budować Rząd Królewski, zbędna staje się postać Premiera, który ma koordynować prace Rządu.

Dlatego też uważam, że Królowi nie powinno przysługiwać prawo odmowy na wniosek o powołanie ministra.


(-) Fabiola baronowa de Willibald
Premier Rządu Królewskiego
Awatar użytkownika
Edward I Artur
król-senior
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2013, 11:29
NIM: 365924
Kontakt:

Re: SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Edward I Artur »

ZARZĄDZENIE
z dnia 5 sierpnia 2013 roku

I. Przyjąć złożone w sprawie oświadczenia Prokuratora Generalnego z dn. 28 lipca 2013 roku oraz Premiera Rządu Królewskiego z dn. 29 lipca 2013 roku.

II. Zamknąć rozprawę.

III. Orzeczenie zostanie ogłoszone publicznie.

(-) Edward A. Krieg, RS.
Awatar użytkownika
Edward I Artur
król-senior
Posty: 267
Rejestracja: 17 maja 2013, 11:29
NIM: 365924
Kontakt:

Re: SK 2013/4/P [Korona]

Post autor: Edward I Artur »

UCHWAŁA
SĄDU KRÓLESTWA


Dnia 9 sierpnia 2013 roku

Sąd Królestwa w Wydziale V Prezydialnym w pełnym składzie:
Przewodniczący: Prezes SK król senior prof. jur. net. Edward Artur
Członek: Sędzia SK król senior dr jur. net. Robert I

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 22 lipca – 5 sierpnia 2013 roku
sprawy: SK 2013/4/P
z wniosku: Jego Królewskiej Mości
o to, czy w świetle art. 28 Konstytucji Król posiada prerogatywę do odmowy uwzględnienia wniosku Premiera Rządu Królewskiego o powołanie Ministra Korony

uchwala, co następuje:

I. Królowi nie przysługuje prerogatywa do odmowy uwzględnienia wniosku Premiera Rządu Królewskiego o powołanie Ministra Korony.
II. Kosztami postępowania obciążyć Skarb Królestwa.

UZASADNIENIE

(1)
Pełen zapis przebiegu rozprawy dostępny jest w Pałacu Sprawiedliwości (http://forum.dreamland.net.pl/viewtopic ... 105&t=2746)

(2)
Jego Królewska Mość, natrafiwszy na wątpliwość prawną, zwrócił się z pytaniem jak w tenorze sentencji uchwały.

(3)
Zgodnie z art. 28 ust. 2 Konstytucji Królestwa: „Król powołuje i odwołuje Premiera, a na jego wniosek poszczególnych ministrów; Król może samodzielnie odwołać ministra”.

(4)
W toku postępowania swoje oświadczenia w przedmiocie pytania prawnego złożyli Jej Hrabiowska Wysokość Premier Rządu Królewskiego Fabiola de Willibald oraz Szlachetny Pan Prokurator Generalny Królestwa Dino von Djokić. Oświadczenia te wyrażają przeciwstawne poglądy uczestników.
Prokurator Generalny Królestwa w swoim oświadczeniu z dn. 28 lipca 2013 roku twierdzi, że „wykładnia semantyczna” art. 28 Konstytucji Królestwa prowadzi do wniosku, iż „Król może nie zgodzić się na powołanie ministra, tak samo jak dowolnie może odwołać ministra, gdy uzna to za stosowne, wszak jest to Jego Rząd”. Przeciwne przekonanie żywi Premier Rządu Królewskiego.

(5)
Sąd Królestwa przychyla się do interpretacji Premiera Rządu Królewskiego. „Wykładnia semantyczna” dokonana przez Prokuratora Generalnego Królestwa jest błędna o tyle, że wydaje się opierać wyłącznie na pobieżnej językowej analizie nazwy organu („Rząd Królewski”), z pominięciem wykładni odnoszącej się do treści samego przepisu. Jest oczywiste, że nazwa „Rząd Królewski” (przy czym w praktycznym użyciu pozostaje również „Rząd Jego Królewskiej Mości”) akcentuje silny związek rządu z monarchą. Ma to z pewnością swoje znaczenie, jako że Konstytucja i poszczególne ustawy nadają jednocześnie innym organom nazwy, które akcentują niezależność danego organu od Korony (por. np. Rząd Królewski i Dwór Królewski a Sąd Królestwa, Prokurator Generalny Królestwa i Komisarz Wyborczy Królestwa). Wykładnia semantyczna nie może jednak w żadnym razie ograniczać się wyłącznie do czysto językowego zbadania nazwy i funkcji przydawki określającej rzeczownik w tej nazwie.

(5)
Jak słusznie zauważa Premier Rządu Królewskiego, art. 28 Konstytucji, w szczególności ustęp drugi tego przepisu, jasno określa, że Król powołuje ministrów na wniosek Premiera – przyznając jednocześnie Królowi uprawnienie do samodzielnego odwołania ministra. Już pobieżna wykładnia językowa tego przepisu nie pozostawia zatem wątpliwości, że – po pierwsze - Królowi nie przysługuje uprawnienie do samodzielnego powołania ministra, a po drugie – że Król nie może odmówić uwzględnienia wniosku o powołanie ministra, jeśli został Mu przez Premiera złożony. Ten drugi wniosek, podstawowy dla udzielenia odpowiedzi na pytanie prawne w tej sprawie, wynika już choćby z formy czasownika „powołuje”. Na taką wykładnię wskazuje także konstrukcja art. 28 ust. 2 Konstytucji, w którym samodzielne uprawnienie Króla do odwołania ministra zostało wyrażone wprost; analogiczne samodzielne uprawnienie w stosunku do powołania ministra nie zostało zaś wspomniane.

(6)
Jednocześnie Sąd Królestwa pragnie zaznaczyć, że nieuprawniona wydaje się refleksja Jego Królewskiej Mości, który w uzasadnieniu swojego wniosku o udzielenie odpowiedzi na pytanie prawne sugeruje, jakoby brak uprawnienia do odmowy uwzględnienia wniosku o powołanie ministra „redukował Króla do organu akceptującego przedłożone kandydatury”. Prerogatywy Króla w stosunku do Rządu Królewskiego pozostają bowiem niezwykle silne. Król może nie tylko samodzielnie odwołać ministra, ale również cały Rząd, włącznie z Premierem. Pamiętać należy również o tym, że to właśnie Król samodzielnie wybiera Premiera: do dreamlandzkiej tradycji ustrojowej należy wprawdzie, że powołuje kandydata wskazanego Mu przez większość parlamentarną, ale tak czy inaczej, ostateczna decyzja należy do Niego. Odmowa powołania kandydata na ministra przedstawionego Mu przez Premiera stanowiłaby zatem wprawdzie delikt konstytucyjny, ale Król w każdej chwili może osobę swojego Premiera zmienić, jeśli uzna, że kandydatury, jakie on przedstawia, nie nadają się do potwierdzenia. Ewentualne skutki polityczne takiego zachowania Jego Królewskiej Mości pozostają poza zainteresowaniem Sądu Królestwa odpowiadającego na pytanie prawne jak w tenorze uchwały.

Mając powyższe na uwadze, uchwalono jak w sentencji.

(-) prof. jur. net. Edward A. Krieg, RS.

(-) dr jur. net. Robert I, RS.
Zablokowany

Wróć do „Wydział V Prezydialny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość